Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Преди повече от век това място е било в покрайнините на Пловдив, днес е в самото му сърце
Автор: Екип Plovdiv24.bg 18:25 / 21.02.2024Коментари ()21327
©
Отново интересен фотос публикуваха във фейсбук групата на Пловдив за ретро  снимки, видя Plovdiv24.bg. Администраторът на "Акция фото Пловдивъ" Пламен Кочев провокира със снимка от далечната 1927 година. Става въпрос за изграждането на Военния клуб в сърцето на града под тепетата на днешната Главна улица. Ето какво пише той:

Преди повече от век това място е било в покрайнините на Пловдив. Когато се е зародила идеята да се построи сграда за офицерски клуб, предложеното място предизвикало много негодувание сред офицерите. Много от тях считали, че не може да се строи в края на града, далече от светския живот и от казармите.

След време надделяло мнението, че мястото пред него ще дава възможност да се провеждат военни паради и войнишки клетви, а отдалечеността му можело да бъде от полза за тези офицери, които не искали да бъдат видяни в компрометираща ги компания или в нетрезво състояние. При това, мястото било в началото на една от най-престижните улици по онова време.

Строежът бил завършен през 1908 г., по проект на арх. Никола Лазаров. Бил изграден с високи, представителни куполи, с голям герб на Княжеството на фасадата му.

По време на Балканските войни това място постепенно се превърнало в своеобразен нов център на града, заради военните паради и клетви за вярност към Цар и Отечество. Пред военния клуб изпращали войската на фронта, там я и посрещали след войната.

На снимката тук, първоначалните куполи са заменени с по-ниски, защото през 1927 г. възникнал голям пожар, който ги разрушил. Над фасадата се появила фигурата на лъв и гербът бил заменен с украса от растителни мотиви.

Този ремонт бил по проекта на арх. Христо Пеев. Но щастието не траяло дълго. През пролетта на 1928 г. Голямото земетресение разрушава покрива и голяма част от салона на зданието. Фасадата не пострадала. Куполите също.

Възстановяването на Офицерския клуб било осъществено по проект на арх. Стойко Стойков.

През 1935 г. фасадата претърпява нова реконструкция и куполите са премахнати съвсем. Покривът е надграден, а главният вход е изрязан по-високо, като пред сградата е оформена площадка, до която от двете ѝ страни се стига по няколко стъпала.

След деветосептемврийския преврат, сградата е преименувана на Дом на народната армия (Д.Н.А.).


Още по темата: общо новини по темата: 7
15.06.2021 »
02.12.2020 »
16.07.2020 »
31.12.2018 »
24.07.2018 »
29.05.2018 »
предишна страница [ 1/2 ] следващата страница

Още новини от Регионални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/regionalni/Predi-poveche-ot-vek-tova-myasto-e-bilo-v-pokraininite-na-Plovdiv-dnes-e-v-samoto-mu-surce-2013235
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.