Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Снимка на Пловдив от 1932 г. показва, че тепетата са били доста различни отсега
Автор: Екип Plovdiv24.bg 07:01 / 17.03.2024Коментари ()17032
© Акция фото Пловдивъ
Доста интересна снимка на Пловдив от въздуха от 1932 година пресъздава Пловдив отгоре. Във фейсбук групата “Акция фото Пловдивъ" е показан как градът е изглеждал, видя Plovdiv24.bg. 

“Твърде интересна снимка от въздуха от 1932 г. Погледнете хълмовете!", съветва Пламен Кочев.

От снимката ясно личи, че тепетата на Пловдив са оголени скали, без дървета, алеи и места за отдих, каквито всъщност се обособяват по-късно при тяхното облагородяване от пловдивчани през 1933, начело с кмета Божидар Здравков.

В миналото част от хълмовете са използвани за разкриване на каменни кариери. Вследствие на експлоатацията Марково тепе и хълмът Каменица са напълно разрушени. Силно засегнато от такива дейности е и Джендем тепе. В неговите южни склонове през 1907 година дружество “Изида" започва добив на сиенит, който продължава до 1932 година. 

Тогава каменоломните дружества кандидатстват за нови 50-годишни концесии за добив. Кметът Божидар Здравков, общинските съветници в Пловдив предприемат действия по спиране на тяхното ликвидиране.

Всъщност още през 1924 г. има решение на Общинския съвет за "немедленно залесяване на тепетата и превръщането им в паркове. От това се възползва кметът Здравков и се противопоставя на частните интереси. Така на свое заседание от 25 юли 1933 г. Общинският съвет единодушно взима решение да се закрият всички кариери по тепетата и те да се залесят.

Първият опит за допълнително залесяване на Джендем тепе (Младежкия хълм) е планирано и осъществено от Люсиен Шевалас през 1897 още преди отварянето на кариерите, но безводието проваля проекта и така в значителна степен се запазва екосистемата. 

Построяването на водопровод и път допринасят за успешното благоустрояване и озеленяване с декоративна растителност и в крайна сметка променят характера на живата среда. 

Същият ефект имат благоустройствените мероприятия и на другите тепета, като особено силно е засегнат източният склон на Хълма на освободителите.

Последствията от експлоатацията са толкова трайни, че се изразяват в допълнителна напуканост на скалите, която причинява срутища. Последното от тях през 1994 – 1995 година, е с особено големи размери.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Snimka-na-Plovdiv-ot-1932-g-pokazva-che-tepetata-sa-bili-dosta-razlichni-otsega-2042735
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.