© | Енергийният министър Владимир Малинов и представителят на ОМВ румънската "ОМВ Петром" – дъщерно дружество на австрийската ОМВ, Роб Добинс подписаха допълнително споразумение, с което срокът на разрешението за търсене и проучване се продължава с 23 месеца поради настъпили форсмажорни обстоятелства.
Форсмажорът, който обхваща периода 24 февруари 2022 г. – 24 януари 2024 г., е мотивиран с войната в Украйна и оттеглянето на "ТоталЕнерджис ЕП България“ Б.В. от проекта. "Разчитам на поетите от страна на ОМВ ангажименти за изпълнение на търсенето и проучването в блок "Хан Аспарух“в заложените срокове“, каза министър Малинов.
Той изрази увереност, че компания с опита на ОМВ ще постигне добри резултати. "Успешното приключване на търсещо-проучвателните работи в блока ще допринесат в значителна степен за гарантиране на енергийната сигурност и повишаване на конкурентоспособността както за българските битови и индустриални потребители, така и за региона“, подчерта той.
По време на срещата посланикът на Република Румъния у нас Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску благодари на българското правителство за предприетите действия за продължаване срока на търсене и проучване в Черно море. По думите й интересът на България и Румъния е общ и ползите ще са безспорни.
В съответствие с решение на Министерския съвет от 9 май 2024 г. в Министерството на енергетиката бе подписано и споразумение към договора за търсене и проучване, с което "ТоталЕнерджис ЕП България“ Б.В. прехвърлясвоя дял от 57.14% от правата и задълженията по разрешението на "ОМВ Офшор България“ ГмБХ – Австрия. След прехвърлянето "ОМВ Офшор България“ ГмБХ – Австрия вече има 100% дял в проекта. "Блок 1-21 Хан Аспарух“ е разположен в изключителната икономическа зона на Република България в дълбоко Черно море. |