Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Лекар със специални съвети за жегите
Автор: ИА Фокус 09:51 / 15.07.2024Коментари ()2883
© bTV
Летните жеги ще се задържат и през тази седмица – според метеоролога проф. Георги Рачев се задава "запопляне на затоплянето“. На този фон лекарите са категорични, че добрата хидратация е един от начините, по който можем да помогнем на организма си да се справи с високите температури.

"Високата температура, както влажността на въздуха и много други фактори на средата, влияят на човека, тъй като сърдечносъдовата система е основната система, която ни адаптира към външните влияния. В конкретни случаи екстремно високите температури влияят по няколко механизма на нашето тяло", обяснява проф. Кирил Карамфилов, завеждащ Клиниката по инвазивна кардиология в Александровска болница.

"На първо място от висока температура се разширяват съдовете, което води до понижаване на кръвното налягане. Вторият основен механизъм, по който пада кръвното налягане, е загубата на течности. Колкото по-високи са температурите, толкова повече течности от тялото се губят“, пояснява още той.

Това е и една от основните причината при повечето хипертоници да се намаляват дозите на лекарствата през лятото. При 5-10% от пациентите обаче жегите имат парадоксален ефект, т.е. при тях стойностите се покачват. Ето защо кардиолозите съветват кръвното налягане да се мери ежедневно в жегите.

"Призоваваме ги да приемат по-голямо количество течности. И най-вече, основното нещо, което трябва да правят, е да не излизат в най-топлите части на денонощието, който по старите критерии беше между 14 часа и 16 часа, а сега се промени – между 14:30 часа и 17 часа, защото освен влиянието на температурите, има директно влияние и на слънчевите лъчи, което води до слънчев или топлинен удар, който пък влияе не само върху сърдечносъдовата, но и върху нервната система“, съветва проф. Кирил Карамфилов.

Няма значение дали човек е млад или възрастен. Кардиолозите обаче обясняват, че младите хора принципно са по-адаптивни към резките температурни промени.

По-правилното разделение, когато се говори за влиянието на жегите върху човешкия организъм, е да се разглеждат две групи – на хора с хронични сърдечносъдови заболявания и на такива без хронични здравословни проблеми.

"Има по-възрастни пациенти, които нямат сериозни проблеми и биха могли да издържат, тъй като са адаптирани и подвижни, т.е. нямат някакви сериозни промени“, твърди кардиологът.

Съветите са простички и лесни за изпълнение.

"Хората със сърдечносъдови заболявания, при настъпването на летния сезон на първо място трябва да се консултират с кардиолог или общопрактикуващ лекар по отношение на дългосрочното им лечение с оглед корекция на терапията. На второ място – прием на по-голямо количество течности. Избягване на най-топлите части в денонощието. И прием на по-лека храна, която съдържа по-малко меса“, пояснява пред bTV проф. Кирил Карамфилов.

Трябва да се избягват газираните напитки, както и алкохола.

В същото време обаче е желателно хората, които са по-чувствителни към жегите, да консумират повече плодове и зеленчуци.


Още по темата: общо новини по темата: 1075
07.11.2024 »
01.11.2024 »
10.10.2024 »
30.09.2024 »
28.09.2024 »
27.09.2024 »
предишна страница [ 1/180 ] следващата страница

Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Lekar-sus-specialni-suveti-za-zhegite-2186531
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.