© NOVA | Нормално, очакваме един мъж да има Y хромозома, а жената да има 2 Х, половите белези да са различни. Хормоните да са с различни нива. Това е комплексно. Винаги може да има изключение от тази комплексност. Това коментира пред NOVA проф. Алексей Савов - началник на Националната генетична лаборатория.
Повод за даденото от него интервю са споровете около действителния пол на двете трансджендър боксьорки на тазгодишната Олимпиада в Париж.
Проф. Савов обясни, че е възможно един индивид да има XY хромозома и да е от женски пол. "Възможно ли е един индивид да има Х и Y хромозома и въпреки това да е от женски пол? Или обратното - един индивид да има две Х хромозоми и да бъде от мъжки пол? В редки случаи - може. Един на 25 000 мъже, например, може да е с ХХ хромозоми, а една на 30 000 жени - с XY. Те имат репродуктивни проблеми. При тях гаметите практически отсъстват", добави той.
"Хормон не може да промени хромозомите. Генетиката е константа, с каквато си се родил, такава е", поясни професорът.
Той разказа интересен практически тест, който са изучавали като студенти относно мъжкото и женското поведение."Ако накараш мъж и жена да вземат клечка кибрит и да я запалят, ще видим няколко неща. Представителите на силния пол я палят като плъзнат наред, а жените я дърпат към себе си. Мъжете я разклащат за да изгасне, а жените я подухват. Мъжете я чупят като я строшават между пръстите си, жените го правят с двете ръце", обясни проф. Савов. |