Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Търсят се 262 000 работници
Автор: Цоня Събчева 14:56 / 05.11.2024Коментари ()18915
©
Хората над 50 години са капитал, който не трябва да бъде зачеркван. Напротив, той трябва да бъде стимулиран и все повече да се разчита на него. Това каза изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Смилен Вълов в предаването "50 причини повече“ на Радио "Фокус“.

Статистиката показва, че сред регистрираните в Агенцията по заетостта 66 400 са безработните над 50-годишна възраст. За първите 9 месеца на тази година постъпилите на работа лица над 50 години са 44 300. "Това е горе-долу около 1/3 от постъпилите на работа чрез посредничеството на Агенцията по заетостта. Все още се наблюдава едно сравнително високо ниво на регистрирана безработица сред хората над 50 години. Ние се опитваме да ги реализираме на трудовия пазар чрез различни мерки и програми“, обясни Вълов.

Най-често регистрираните безработни в тази възрастова група са с професии в сферата на икономиката, правото, услугите, транспорта и охраната. "Освен загубилите работа, има и хора, които искат да сменят своята работа, има и такива, които след пенсионна възраст се регистрират и търсят допълнителна работа. Всички тези групи са добре дошли. Преквалификацията е основната мярка за подобряване конкурентоспособността на хората след 50 години чрез завършване на различни курсове за квалификация и преквалификация, което позволява достоен старт във втората им кариера“, заяви изпълнителният директор на Агенцията по заетостта.

Той отбеляза, че демографската криза в България води до свиване на трудовия пазар, а това е още една причина хората над 50-годишна възраст да остават все по-дълго на него. "България се опитва да посрещне това предизвикателство чрез различни мерки от нашата Агенция, от държавата и частните посредници. Опитваме се да активираме неактивните лица, които нито учат, нито работят. От началото на годината сме активирали близо 39 000 неактивни лица, като 30% от тях са хора над 50-годишна възраст“, обясни Смилен Вълов.

В следващите 12 месеца българският бизнес ще има нужда от 262 000 работници. Според него около 40% от тези кадри могат да бъдат намерени сред хората над 50-годишна възраст.

"Най-висок дял на заети лица за деветмесечието са между 30 и 49 години, след това е групата на лицата над 50 години с дял 35%, а младите хора са с дял 48%. Разликата не е чак толкова голяма, което значи, че хората над 50 се търсят от бизнеса. Хората 50+ са по-инертни, малко по-страхливи, за тях всяка промяна е по-тежка, по-трудна, особено ако е свързана с изцяло ново предизвикателство, с мобилност на работното място. Но работодателите виждат в тяхно лице хора с развити компетентности, надеждни, с лоялност към работодателя. Те могат да бъдат ментори на по-младите си колеги и да ги мотивират за работа. Не на последно място, хората 50+ са с по-малко семейни ангажименти и затова са търсени и ценени“, обясни Вълов.

Ефективността на управление на сребърния капитал зависи от това колко удачно прогнозираме пазара на труда от гледна точка на потребности, квалификация и интервенции чрез различни мерки и програми, които да повишат квалификацията. Възможностите за обучение и преквалификация на хората над 50-годишна възраст са различни и напълно безплатни. "Това са обучения по дигитални и различни ключови компетентности, като например чуждоезиково обучение, по професионална квалификация в различни професии“, изброи Вълов.

Държавата стимулира работодателите, наели на работа по-възрастни служители през Националния план по действие на заетостта. Всеки работодател може да се обърне към Агенцията по заетостта за подкрепа. "Това са програми и мерки, които Агенция предоставя традиционно от години. Има хора, на които предоставяме помощ, ако не им достига възраст и стаж за пенсиониране. Има програма за възстановяване на заплатите и осигуровките на работодателя за наемане на такъв човек за различни периоди – от 12 до 24 месеца. Имаме редица курсове за преквалификация, които могат да бъдат и по заявка на работодател“, обясни изпълнителният директор на Агенцията по заетостта.

Агенцията изпълнява редица проекти и по програма "Развитие на човешките ресурси“.

"Имаме действащи програми, които в момента дават доста добра възможност и на работодателите за реализация през нашите програми. Отделно имаме програми и проекти за активиране на хората“, допълни той.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Tursyat-se-262000-rabotnici-2326186
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.