Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Ако се съкратят 20% от администрацията, никой няма да разбере в държавата, че нещо му липсва
©
Възможни решения за данъчната политика, управлението на разходите и овладяването на дефицита обсъдиха финансисти, икономисти и анализатори на дискусията "Алтернативен бюджет на Института за пазарна икономика (ИПИ)" в София. 

По традиция от 2002 г. насам икономистите на Института представят в "Алтернативен бюджет на ИПИ" свои идеи за реформи, както и мерки в сферата на данъците и по отношение на разходите. 

Според ИПИ бюджетните цели на България трябва да са в посока връщане на разходите под 40 процента от брутния вътрешен продукт на страната и премахването на дефицита в средносрочен план, беше посочено на дискусията днес.

Икономистът Любомир Каримански изрази мнение, че при всички външни заеми, които имаме, трябва да очакваме ръстът на икономиката да бъде доста по-висок от лихвите, които плащаме през годините и да има някакъв смисъл от тези заеми. Въпросът е къде ги инвестираме,  ако тези заеми ги даваме отново за разходи в социалната политика, няма никакъв смисъл, посочи той.

Старши икономистът в "Отворено общество" Георги Ангелов смята, че бюджетът е "пробит" от корпоративни интереси. 

От една страна все още имаме мерки от предишни кризи, които отдавна са свършили - имаме антикризисни мерки от пандемията, които си действат и постоянно се удължават и  труват милиарди, имаме антикризисни мерки от енергийната криза, които бяха прахосване на пари, защото 80 процента от парите отидоха в бизнеси, които не пострадаха от енергийната криза, те я създадоха, каза Ангелов.

Той посочи, че по същия начин стоят нещата със земеделските субсидии. Разбирам парите да отиваха за инвестиции в селските райони, за водоснабдяване, училища, те отиват за субсидия на декар, от която няма никаква полза никой, аргументира се той, цитиран от БТА.

Бившият вицепремиер Николай Василев отново изрази мнението си за необходимостта от нулев дефицит.

"Ако искаме да бъдем реформатори, моля в следващия бюджет да има нулев дефицит, каза Василев. По думите му по-големият проблем не е математически, а е в манталитета. По някакъв начин успяхме да заразим с пандемия общественото мнение, че новото нормално е да има дефицити от минус 3 до плюс безкрайност, посочи той. Василев каза, че не вижда нито една причина защо бюджетите в момента трябва да имат дефицит като по думите му причината това да е така е манталитета на управляващите и жаждата им да прахосват между 5 и 12 млрд. лева в последните дни от годината. 

"Ако 20% се съкратят от администрацията никой няма да разбере в държавата, че нещо му липсва. Ще цитирам един стар виц за Европейската комисия: "Колко души работят в ЕК - около 1/3 от тях". Ако 2/3 от ЕК изчезнат никой европейски данъкоплатец няма да разбере", коментира Николай Василев, финансист, бивш министър на държавната администрация.



Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Ako-se-sukratyat-20-ot-administraciyata-nikoi-nyama-da-razbere-v-durzhavata-che-neshto-mu-lipsva-2328737
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.