Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Джордж Бърнард Шоу е бил привърженик на политиката на Сталин
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:17 / 11.11.2024Коментари ()2864
©
Британският драматург Бърнард Шоу (дясно) се вози из Москва
Събитието на миналата седмица бяха протестите пред Народния театър. Според инициаторите на протеста - Бърнард Шоу и пиесата си "Оръжията и човекът", режисирана от легендарния Джон Малкович, осмива българския народ и се подиграва със смелостта на българската войска. Действието на пиесата се развива в Драгоман, малко след края Сръбско-българската война.

Джордж Бърнард Шоу е автор на 63 пиеси, няколко романа и хиляди есета и критически произведения, лауреат на Нобелова награда за 1925 г. и може би вторият най-популярен англоезичен драматург след Шекспир.

Също така Шоу е бил част от фабианското общество и е бил приятел на Русия и Съветския съюз до края на живота си. Това е интересна подробност, която остана неразбрана от мнозинството от протестиращи, които не крият русофилските си нагласи.

 

Нека да обърнем един забележителен детайл от биографията на драматурга -  посещението му в Москва през 1931 г. Но Шоу вече многократно е изразявал симпатиите си към комунизма в Русия. През 1914 г. той изпраща писмо до редакцията на комунистическия вестник "Правда“, в което поздравява юбилея на Руската трудова партия.

След Октомврийската революция през 1917 г. в Русия Шоу участва в кампанията Hands Off Russia. Като част от това движение писателят се противопоставя на британската намеса на страната на Бялата армия по време на Руската гражданска война. В същото време той следва политиката на Ленин и дори го нарича "единственият истински държавник в Европа“.

През 1931 г. Шоу идва в Съветския съюз за деветдневно пътуване и дори празнува рождения си ден в Москва. Различни източници твърдят, че писателят е казал, че не иска да умре, преди да види Съветския съюз.

Шоу е топло посрещнат. В първия си ден в Москва Шоу посещава мавзолея на Ленин. Той беше впечатлен и казва: "Чист интелектуалец, голям аристократ. Отсега нататък вече гробницата на Наполеон я слагам на второ място вместо на първо място.“

Ключовото събитие от деветдневния престой на Шоу в Съветския съюз е срещата със съветския лидер Йосиф Сталин. Придружен от лорд и лейди Астор, Шоу разговаря със Сталин около три часа. По-късно Шоу си спомня, че Сталин изигра ролята си перфектно и посрещна гостите като стари приятели.

"Очаквах да видя руски работник, а намерих грузински джентълмен“, каза Шоу след срещата им. Писателят бил толкова впечатлен от пътуването си, че преди да напусне СССР, казал: "Утре напускам тази земя на надежда и се връщам в нашите западни страни – страните на отчаянието“.

 

Посещението на Шоу в Съветския съюз оказва силно влияние върху автора. Връщайки се в Европа, той за първи път е интервюиран в Берлин, където твърди, че Сталин е "гигант“, в срванение с някои европейски политици. Няколко дни по-късно в Лондон писателят произнесе дълга реч за своето пътуване. За да разсее твърденията за Гладомора, той казва:

"Toва не е вярно. Там присуствах на най-пищната вечеря в живота си“.

И до ден днешен Шоу е често критикуван във Великобритания заради милите си думи за Сталин и нацисткия лидер Адолф Хитлер преди Втората световна война.

 

В продължение на много години съветските вестници пишат статии за Шоу дълго след приключването на пътуването му и дори след смъртта му през 1950 г.

През 1956 г. "Огонек“, едно от най-старите и уважавани руски списания, отпечатва статия, наречена "Бернард Шоу, приятелят на съветския народ“. Те пишат:

"Напускайки Москва, Бърнард Шоу каза: "Ще бъда приятел на Съветския съюз до края на дните си“. И той наистина остана наш приятел до края на дългия си живот.“


Още по темата: общо новини по темата: 53
20.11.2024 »
16.11.2024 »
15.11.2024 »
15.11.2024 »
14.11.2024 »
14.11.2024 »
предишна страница [ 1/9 ] следващата страница

Още новини от Международни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/mejdunarodni/Dzhordzh-Burnard-Shou-e-bil-privurzhenik-na-politikata-na-Stalin-2333269
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.