Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Проф. Байкова: Протеиновите прахове, в по-големи количества, крият риск за здравето
Автор: ИА Фокус 12:29 / 15.11.2024Коментари ()1445
©
Протеиновите прахове започнаха да стават мода. Понякога те се приемат в по-големи количества, което крие риск за здравето, тъй като при разграждането им се произвеждат токсични субстанции. Това каза специалистът по хранене и диететика проф. Донка Байкова в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова. 

Протеините имат много важна роля в живота на човека. Богатите и пълноценни източници на протеинови източници са мляко, млечни продукти, месо, риба и яйца. Има и добри източници на растителни протеини, на които разчитат вегани и вегетарианци, обясни специалистът.

Протеиновите прахове от своя страна са хранителни добавки, които трябва да се използват при невъзможност за осигуряване на разнообразно хранене. "За да е здрав човек, трябва да приема 60 различни хранителни вещества ежедневно. В протеиновите шейкове като източник на протеин най-често се влага суроватъчен хидролизат, т.е. протеин, извличан при обработка на млякото. Той е много пълноценен, защото е лесноусвоим от организма, и съдържа три аминокиселини, важни за изграждане на мускулна тъкан, за повишаване издръжливостта към натоварвания и възстановяване след физическа умора", поясни проф. Байкова.

Тя обясни какъв е механизмът на действие на протеиновите прахове – те потискат хормона на глада грелин, който стомахът отделя, когато сме гладни.

"Протеиновите прахове активизират действието на грелина от мастните клетки и повишават усещането за ситост. Те имат хипогликемично действие, т.е. потискат нивата на кръвната глюкоза и намаляват и кръвното налягане в дозирано количество", поясни специалистът.

Проф. Донка Байкова посочи рисковете при прекомерна употреба на протеинови прахове. "Суроватъчният протеин съдържа лактоза – млечна захар, но и други прости захари, които при предозиране причиняват метеоризъм, често пъти диария и чревен дискомфорт. Когато производителите искат суроватъчният протеин да бъде отстранен, влагат протеин от грах, протеин от соя. Тук рискът е при предозиране да приемаме повече олигозахариди – прости захари от бобовите култури, които също причиняват стомашно-чревни диарии и неразположени", обясни експертът.

Обработката на протеините се случва в черния дроб. Затова е противопоказно приемането на протеинови прахове от хора с риск от увреда на паренхима на черния дроб, подчерта проф. Байкова. "При предозиране тези протеини се разграждат до азотни и неазотни субстанции и вещества. Има риск от повишаване на пикочната киселина, риск от развитие на подагра. Често самите разградни продукти са токсични и повишават риска от болести. При разграждането им се произвеждат токсични субстанции, които понижават мускулната сила и предизвикват умора", изброи тя.

Протеинът, който постъпва в човешкия организъм от храната, никога не е изолиран. "Останалите хранителни вещества, които приемаме с храната – мазнини, въглехидрати, витамини и минерали, се явяват катализаторите на усвояването на тези протеини и въобще рисковете от изолираните протеини на прах не съществуват", допълни проф. Байкова.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Prof-Baikova-Proteinovite-prahove-v-po-golemi-kolichestva-kriyat-risk-za-zdraveto-2338505
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.