Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Надежда Нейнски: Въртележката на постоянни избори радикализира обществото
Автор: Йоланда Пелова 20:47 / 19.11.2024Коментари ()372
© Фокус
Реалистичен е сценарият, който се предвижда от Европейският съюз за приемането на България и Румъния в Шенген. За две години България и Румъния са постигнали значителен напредък в опазването на границите от нелегални мигранти. Има геополитически и политически фактори, които в момента наклоняват везната.

Вероятно има и отношение към мерките, които Европа взима, с оглед взривяването на границите и реформите, които предстоят и в контекста на промяна на администрацията в САЩ, както и значението на икономически фактори. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" бившият външен министър Надежда Нейнски.

Според нея най-сериозен аргумент са преговорите със стария нов-канцлер на Австрия, който се опитва да състави първата тройна коалиция със социалистите и либералите, изключвайки крайната десница, която спечели изборите, но никоя от проевропейските партии не иска да прави с нея коалиция. Тя напомни, че ролята на Европейската народна партия, лидирайки този процес по отношение на България и Румъния е много важен.

“Лидерската роля на ЕНП има значение и това се отразява на взаимодействието с българските партии членки на ЕНП -  ГЕРБ-СДС, Демократи за силна България, това е политическият контекст, в който очакваме, че ще бъде взето решението", поясни тя.

“Разлика между България и Румъния по пътя им към Шенген със сигурност има. Но България и Румъния са важни страни по отношение на нелегалната миграция, трафик на хора, трафик на наркотици и оръжие. Затова неслучайно двете страни се разглеждат в пакет. Онова, което ЕС иска да постигне по отношение заздравяването на външните граници не би могло да бъде докрай осъществено, ако бъде приета само една от двете държави. Затова и срещата на 22 ноември е на вътрешните министри на Австрия, България и Румъния. Тук има голямо значение и политическата стабилност на държавите, защото решението е политическо", отбеляза Надежда Нейнски.

“Онова, от което в момента имаме нужда е положителният дневен ред. Трябва да има декларация-съгласие за извършване на проевропейски реформи, около която да се търси проевропейско реформаторско мнозинство. Това ще даде перспектива и възможност за сформиране на правителство. Има два варианта  - да се състави проевропейско мнозинство или да се състави  реално антиевропейско мнозинство.

Включването на партии, които имат антиевропейски дневен ред, неминуемо ще се отрази и на проевропейските партии, ако те си позволят да направят подобен компромис. Аз абсолютно го изключвам. Въртележката на постоянни избори радикализира обществото, което започва да изпитва все по-голямо и по-голямо недоверие към системните партии.

И още по-страшно към демокрацията и демократичните партии, които са в състояние да дадат решение на важни въпроси, които вълнуват обществото. Започват да се търсят несистемни играчи, радикални решения и да се ревизират геополитически съгласия", обърна внимание Нейнски.

По думуте й в момента Европейският съюз търси начин да подобри функционирането си и даде много по-сериозна икономическа, политическа перспектива по отношение на сигурността. "България трябва да бъде видима за своите партньори в ЕС и НАТО, ако иска да постигне целите си, и тук Шенген е една от тези цели, Еврозоната също. Борбата с корупцията може де бъде решена само с проевропейски средства - партньорство с ЕС, с прилагане на европейско законодателство. Няма как със заиграване с несистемни и антиевропейски партии да реши проблемите си България", подчерта Надежда Нейнски.

“Изпълнението на изискванията за влизане в Еврозоната до голяма степен зависи от политическите партии, които са спечелили изборите. ГЕРБ имат огромна отговорност да предложат дневен ред не само за преговори, но и програма за извършване на реформи в България, да търсят мнозинство в подкрепа на тези реформи. Проевропейските партии и спечелилата изборите ГЕРБ и останалите проевропейски партии имат отговорност да защитят демокрацията в България и да дадат перспектива за развитието на страната", заключи бившият външен министър.


Още по темата: общо новини по темата: 396
14.11.2024 »
07.11.2024 »
06.11.2024 »
11.10.2024 »
10.10.2024 »
10.10.2024 »
предишна страница [ 1/66 ] следващата страница

Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Nadezhda-Neinski-Vurtelezhkata-na-postoyanni-izbori-radikalizira-obshtestvoto-2343710
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.