Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Европа ни погна за предполагаеми измами с евросредства
Автор: Екип Plovdiv24.bg 21:16 / 22.11.2024Коментари ()1311
© Facebook
Европейската прокуратура съобщи, че по нейно искане по-рано тази седмица са били извършени претърсвания в Бургас, Петрич, Рила и София по разследване на предполагаеми измами с евросредства при реставрацията на църква в България.

Прокуратурата на ЕС отбелязва, че през 2017 г. е била организирана обществена поръчка за възстановяване на стенописи и архитектурни детайли на църква от 12-и век, определена за исторически и културен паметник. Според разследването фирмата, спечелила търга, е възложила работата на подизпълнител, който наел трета фирма за извършване на реставрацията. Финансирането по проекта е 198 000 евро, като първият изпълнител е получил цялата сума и е платил 70 000 евро на двамата подизпълнители. Отбелязва се, че така дружеството, спечелило търга, е запазило 128 000 евро, без да извършва дейности и в ущърб на финансовите интереси на ЕС.

Храмът, чийто ремонт разследва Европрокуратурата у нас, е църквата "Св. Архангел Михаил" в гр. Рила, научи NOVA от свои източници сред разследващите.

Парите са по програма "Трансгранично сътрудничество". Първата наета фирма е "Никмар Кънстръкшън" ЕООД. Компанията обаче се занимава със строителна дейност и няма капацитет да извърши дейност по реставрация на културно-историческия обект, затова наема като подизпълнител фирма "Митстрой" ЕООД. И тази компания обаче се занимава основно със строителство, без да може да изпълни дейностите по проекта. Така се стига до наемането на трета фирма - "Иридея" ЕООД, която разполага с реставратори. Така проектът е изпълнен, но последната компания получава минимална част от сумата, предвидена за тази дейност.

От фирма "Митсрой" съобщиха за NOVA, че при претърсването не са иззети документи, не е търсена още информация, свързана с реставрацията на храм "Св. Архангел Михаил". От ръководството на компанията са категорични, че са предали необходимата документация още след края на проекта. 

"Бяхме горди, че в крайна сметка работим, не всеки може да се докосне до стенописи от тази епоха. Но за жалост, нещата вървяха прекрасно докато дойде времето, когато трябваше да се направи крайното разплащане. И фирмата, всъщност, с която бяхме сключили договор не беше така коректна, спря нашите средства, както и средствата на строителя“, каза реставраторът д-р Стефко Аенски.

По-късно от Министерството на регионалното развитие и благоустройството изпратиха уточнение относно проверката на Европейската прокуратура. "След извършени проверки от Управляващия орган на програмата са установени в административното производство обстоятелства, които водят до съмнение за наличие на нарушение. Затова с писмо на Дирекция "Управление на териториалното сътрудничество“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, която е Управляващ орган на Програма ИНТЕРРЕГ- ИПП за ТГС Република България - Република Северна Македония 2014-2020 г.,  е уведомена Върховна касационна прокуратура за установените обстоятелства в хода на проверката и са предоставени документи“, съобщиха от ведомството. 

"Управляващият орган на Програмата е сезирал разследващата юрисдикция, във връзка компетентността ѝ с цел евентуално предприемане на действия по установяване наличието или липсата на престъпление по Наказателния кодекс“, допълват те.


Още новини от Международни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/mejdunarodni/Evropa-ni-pogna-za-predpolagaemi-izmami-s-evrosredstva-2348226
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.