Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Д-р Симидчиев: Телемедицината разширява възможностите на класическата
Автор: Екип Plovdiv24.bg 22:20 / 06.12.2024Коментари ()1719
©
96% от пациентите с психиатрични проблеми предпочитат виртуалните прегледи. 74% от поколението, родено след 2000 година избира телемедицина пред среща с лекар на живо. 55% от хората вярват, че чрез нея  получават по-добър достъп и по-качествена услуга, а над 52% от здравните работници смятат, че телемедицината предоставя повече възможности и ефективност. Едва 5% от виртуалните прегледи се нуждаят от продължение с лична среща в кабинета. Най-облагодетелствани от телемедицината са пациентите от отдалечените и малките население места, най-възрастните, най-малките и техните семейства. С промени в Закона за здравето у нас се регламентира възможността диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности да бъдат предоставяни от разстояние. В някои държави телемедицината се покрива от Здравната каса, докато у нас все още очакваме приемане на регламент и регулация на услугата.  

Темата коментираха по NOVA NEWS Мира Ганова, изпълнителен директор на Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването и д-р Александър Симидчиев, бивш председател на Здравната комисия в предишното НС.

"Телемедицината разширява възможностите на класическата. Прави я по-достъпна и удобна. Дава възможност и двете страни да се напасват по-добре. Тя не е алтернатива. Единственото нещо, което регулацията направи –регламентира дейностите, така че телемедицинската услуга да не създава допълнителни рискове за пациента. България е една от държавите в Европа, която има изградена регулаторна рамка на ниво законодателство. Остават няколко подзаконови нормативни документа и оттам ще дойде и финансирането", обясни Сидимчиев.

1 април 2025 г е срокът, когато всичко трябва да бъде изяснено и да започне да функционира.

"Събирането на данни чрез телемедицината засилва контрола. Повишава качеството на медицинската грижа, елиминира възможността за грешки. Всеки един медицински специалист трябва  регистрира електронен здравен запис и по този начин дейността може да бъде отчетена. Коронавирусът засили нуждата телемедицината да бъде регулирана", поясни Ганова.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/D-r-Simidchiev-Telemedicinata-razshiryava-vuzmozhnostite-na-klasicheskata-2366652
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.