Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Васил Димов, РДПБЗН Пловдив: Заплатите при нас са малко над средното в страната
Автор: Цвети Тончева 14:00 / 31.12.2024Коментари ()2568
© Plovdiv24.bg
Каква година изпраща Пожарната в Пловдив? Ексклузивно интервю за Plovdiv24.bg с директора на РДПБЗН-Пловдив старши комисар Васил Димов.

Г-н Димов, здравейте! Можете ли да кажете каква беше тази година за вас, с няколко думи, на първо време!

Здравейте, доста динамична, натоварена, и изпълнена с предизвикателства за структурите на пожарната в регион Пловдив, със сигурност.

И сега направо към подробностите, колко всъщност бяха пожарите, инцидентите през тази година на територията на областта, и кои бяха най-изтощителни, най-унищожителни?

До настоящия момент на изтеклата година имаме над 6200 произшествия, което бих казал е една сравнително близка цифра до средната за предходните периоди. Но забелязваме доста обезпокоителни тенденции за концентрация на произшествия в летните периоди, за доста по-голям мащаб, за бързо развитие на някои произшествия. Най-големи, най-притеснителни, разбира се, бяха свързаните с обявените бедствени положения на територията на областта, свързани с горските пожари, с някои пожари в сметища, които създадоха доста задимяване и отделиха вредности.

Всъщност колко е изгорялата площ през годината, това да обявим като цифри?

Тази година, ако говорим за горски фонд, включително и лесонепригодни площи, са унищожени над 36 000 декара.

Това повече или по-малко е в сравнение с миналата година?

Това е изключително голямо завишение спрямо средното за последните пет години, което е средно над 4000 дка за едногодишен период. Това основно се дължи на може би три големи пожара, които бяха в землището на с. Михилци, Иван Вазово и Песнопой, във вилна зона “Отец Паисиево", над язовир “Дондуково", около “40-те извора" до Асеновград. Тези четири произшествия на практика бяха причина за изключително нарастване на тези унищожени площи.

А най-дълго продължилите пожари кои бяха?

Най-дълго като време продължи ликвидирането на депото за утайки до с. Катуница, а по отношение на горските пожари е този в землището на с. Михилци - той продължи най-дълго време. В порядъка от три до четири денонощия продължаваха и останалите пожари.

Те като продължителност не са нещо извънредно спрямо други години, нали така?

Това е донякъде проблем, тъй като наличието на пожар, който се развива в продължение на две-три денонощия, означава изключителна сложност, изключително затруднена обстановка, за да се стигне до толкова продължително ликвидиране.

За причините, вече ясно ли е какви са били причините за тези пожари?

Конкретно за тези пожари, за всеки един, е заведено досъдебно производство. Със сигурност има вероятни версии, които са разгледани. Трудно ми е да отговоря дали са приключили всяко едно от тях. Доста сериозни щети, доста сериозни дейности трябваше да се извършат. Но като цяло ние направихме нашия анализ за пожарите и се установи, че на практика над 90% от тях са свързани с човешка дейност. Приоритетно това са небрежни действия - дали е подценяване на конкретна обстановка, дали е свързано с някаква стопанска дейност и оттам, свързано с някакъв технически фактор, особено при обработка на земеделски земи.

Мисля, че вече имаме и осъден за един от пожарите?

Да, има, точно така.

Минавам към по-позитивното сега. Много ли са героите тази година? Защото всяка година отличаваме герои сред вас. Това наистина е доста трудна професия и е редно да се отличат такива хора.

Със сигурност ние отличаваме тези, които наистина са показали, говорим не само мотивация, говорим наистина за себеотдаване. Въпреки че за нас това е ежедневие, това е нашата професия, от герои малко страним.

Ние ги наричаме така.

Защото достигнем ли до героизъм, там вече нещата наистина са ескалирали. Но бяха отличени, разбира се, от различните ръководители, над 164 служители на Регионалната дирекция имаше персонално отличени такива, включително с почетния знак на МВР двама служители, имахме и награден от президента - главен инспектор Димитър Бришимов, началник на сектор "Пожарогасителна спасителна дейност", който беше неотлъчно на най-големите произшествия.

Можете да кажете още някои имена, все пак!

Разбира се, освен него, много са колегите, които заслужават такива отличия. Няма как всеки един да бъде изведен. Главен инспектор Петър Петров също взе много активно участие при координация на международните модули, които гасяха по въздух със самолети и хеликоптери. В отличените, ние не говорим само за чисто оперативна дейност, в Пловдив имаме наш служител Михаил Костов, пожарникар от Първа служба, най-добрият по резултати в пожаро-приложния спорт. Имаме отличени с почетен знак на МВР служители за превантивна и контролна дейност, които имат съществени резултати, тъй като за нас превенцията е изключително важна.

Освен превенцията и вашата образователна дейност е на ниво. Това не е ласкателство, просто наблюдаваме какво се случва. Вие работите упорито с деца, доста често правите показни акции пред тях, така да се каже. Как децата приемат това?

Винаги се радваме, за нас това са най-ценните моменти, не просто като изживяване, за нас това е най-важното - израстване и създаване на една култура в подрастващото население. За нас това е устойчивата мярка за в бъдеще, така че хората да бъдат подготвени, да бъдат активни, да бъдат социално отговорни. Тази година сме провели над 220 броя мероприятия с над 5000 деца, с над 400 студенти. Това са както такива, които взимат участие в различни форми на младежки противопожарни отряди, състезания защита при бедствия, но и не само. Опитваме се по всички възможни начини да достигаме до тях. Имаме за следващите години доста напреднала идея да работим активно с общинските детски комплекси, да развиваме по всички възможни начини тази превантивна дейност. 

Това, между другото, ги подтиква и към доброволчество. Дали имате нови доброволци, които започват при вас?

Така е, точно това се опитваме да направим, във всяка една възрастова група да намерим правилния, добрия подход, така че да достигнем до всеки един. Имаме нови доброволци, постоянно постъпват и нови такива. Аз всеки път го правя, искам и сега да използвам възможността да благодаря на тези сърцати хора, които отделят от времето си и усилията, за да подпомагат населението, да допринасят за опазване на природата, ако щете. Това са хора, които изцяло доброволно са на терен, заедно с нас. 

Искам още да ви питам, вие като млад човек, ръководител на такава тежка дирекция, как си представяте модерната пожарна и какво не ви достига тук? Има ли някакъв опит, от който вие черпите, така да се каже? 

Разбира се, винаги гледаме и се сравняваме с най-добрите. Но аз считам, че българските пожарникари, не само, изобщо в България не отстъпваме по професионализъм на световното ниво. Разбира се, има какво да се желае от страна на техника, но това за нас е консуматив - по отношение на лични предпазни средства, условия на труд. Мисля, че в последните години има значителна разлика от преди това в оборудването. Въпреки всичко, много динамична е нашата сфера, ние сме пряко свързани с всички нови технологии, които се появяват, включително електроавтомобили, хибриди, така че, да, за да можем да бъдем адекватни, съответно трябва и нашето оборудване да бъде адаптирано. Тези горски пожари, които придобиват все повече характер на бедствие, също имат своята специфика, водят до специфично оборудване. Разбира се, добрите примери, има такива навсякъде, те в един или в друг аспект са пред нас, ние се опитваме да вземем най-доброто от всеки един.

Нещо модерно, ново като техника, има ли дошло при вас? Нещо, с което да се похвалите - машина, или оборудване?

Когато направихме анализа и не само, и по време на самия пожароопасен сезон, установихме, че е изключително важно да имаме бързо наблюдение на големи площи. Затова и Главна дирекция осигури дронове в големите дирекции, които наистина са натоварени. Ние, благодарение на Община Пловдив, успяхме да се сдобием и с втори дрон, с още по-големи възможности за наблюдение. Направиха се много постъпления за дооборудване на модулни системи за гасене от т. нар. пикапи, автомобили, чрез които можем да достигнем по-отдалечени, по-труднодостъпни места, нещо от което имахме нужда тази година. Радвам се, че Пловдивската дирекция ще имаме три такива оборудвания за следващата година, три автомобила. Надяваме се, по нова обществена поръчка, да доставим и още.

Това са високопроходими автомобили, които имат достатъчно оборудване и запас от вода, така че да могат да достигат до труднодостъпни места

Сега, благодарение на социалните мрежи, видяхме едни ръчни пръскачки, които използват доброволците. Това нещо ново и модерно ли е, или нещо вече остаряло и въобще, нормално ли е?

Не, ползваме ги от години. Разбира се, тази година успяхме да доставим и нови такива, много голям спектър от оборудване. Но това, което най-много би ни помогнало и бих казал, че допринесе за развитие на нашите възможности, това са тези мобилни системи, които се надяваме по-рядко да се налага да ги ползваме. Разбира се, и дроновете за бързо адекватно наблюдение за големи площи.

А как стои въпросът с хората, като персонал, достатъчно ли е, достатъчно модерно ли е облеклото им? Има ли какво да се желае още?

Облеклото е достатъчно модерно, то е съгласно европейските стандарти. Въпросът е, че то е консуматив, то трябва да се подменя своевременно. Ние очакваме и доставка на специализирано облекло, което е именно за горски пожари. То е по-леко, така че да позволява на нашите служители в по-тежки метеорологични условия по-продължителна работа. По отношение на хората, в пожарната те никога не достигат. Ако някой колега ви каже, че са достатъчно, ще ви излъже. Въпреки че като цяло е зает щата, всички останали вакантни бройки ние се надяваме в началото на годината да ги обявим и в рамките на следващата година да попълним празнотите. 

Тези, които са свободни бройки, надявам се да успеят да бъдат пуснати тази година, са около 15-16, говорим за пожарникари.

Не са малко.

Да, но въпреки всичко, при едно бедствие, те също не са достатъчни. Тази година има произшествия, каквито преди доста години имахме, при които се наложи да се изпратят повече от 10 екипа. Като цяло, тези произшествия, които са с повече от 4 до 10 екипа, тази година са над 120 в област Пловдив. А с над 10 екипа имаме 9 произшествия. При един от големите горски пожари имахме съсредоточаване на между 19 и 26 екипа. Като имате предвид, че освен тези пожари, които бяха във фокуса на вниманието, ние за денонощие имахме между 40 и 52 други пожари и произшествия, които трябваше и бяха отработвани, независимо от този ресурс.

Това е голямо натоварване.

Това е изключително голямо натоварване. А при един такъв голям пожар, освен нашите екипи, там взимат участие и много други институции. Ние привличаме и горски стопанства, и военни формирования, и доброволни формирования и общини. В големите произшествия на ден имаше между 290 и 330 души на терен, които работеха. Представете си колко хора са необходими! Така че когато говорим за хора, те винаги са нужни. Много е важно хората да бъдат активни и наистина при едно бедствие да разберат социалната си отговорност, така че да бъдат от помощ, понякога дори и с най-дребното.

А дали са достатъчно добре мотивирани вашите служители да работят тази трудна работа?

Аз считам, че да, въпреки, че мотивацията е постоянен процес. И ние като ръководство, и всеки един от веригата, трябва да има постоянен ангажимент за това служителите да бъдат мотивирани. По-добрите условия на труд, по-добрите резултати винаги мотивират.

Аз имах предвид малко по-друга мотивация.

Чисто финансова?

Финансова, да.

Финансово, надяваме се, в крайна сметка, всеки един може би вижда какви са условията, какви са средните възнаграждения в частния сектор, в държавния. И не можем да бъдем извадени пред скоба. Тоест, всеки един трябва да се съобразява с възможностите, които имаме. Все пак финансовата страна не считам, че е единственият мотиватор, да ви кажа, че в много случаи дори изобщо не е.

Но е имало периоди, когато са били недоволни хората, аз затова питам, открито са го показвали.

Имахме периоди, в които значително изоставахме спрямо средното възнаграждение, включително и в момента сме някъде там, на границата. Но може би и в световен мащаб, професията, която и ние практикуваме, е някъде там, може би малко над средната в страната.

Сещам се за още нещо, което е нужно да го кажем, защото предстоят празници. Как са обезпечени храмовете, големите обекти, магазини и т.н., всичко под контрол ли е?

Да, колегите извършиха проверки във всички обекти, които са с религиозно, търговско предназначение, увеселителни заведения, туристически места за настаняване, включително хотели. Над 140 обекта се провериха, няма сериозни и съществени нарушения. Там, където има такива, те са предписани още преди празниците да бъдат отстранени, така че считаме и се надяваме да изкараме едни спокойни празници.

И някакво послание към хората, към гражданите, да отправите - за какво да внимават, за да не се случват пожари, да не се случват инциденти в празничните дни?

Аз споменах, че може би над 90% от пожарите се дължат на човешка дейност, в повечето случаи това е небрежност. Затова призовавам да бъдат бдителни, особено с различни коледни украси. Все пак не е необходимо в тъмната част на денонощието, в малките часове, когато не са в будно състояние, да бъдат захранени. Разбира се, да не претоварват електрическите мрежи. По време на самия отоплителен сезон има общи правила, които понякога човек в ежедневието си ги пренебрегва, така че да бъдат безопасни уредите, които ползват. И разбира се, детската игра понякога също може да бъде много опасна, да бъдат бдителни за децата.

Пиратките, фойерверките, те крият ли опасности?

По-голямата опасност, която крият, е свързана с човешкото здраве, отколкото с възникването на пожари.

И накрая, да си пожелаете нещо за Новата година, за вас лично, за службата тук, и на нашите слушатели и читатели също.

Пожелавам си да бъде по-спокойна, мирна и безаварийна. Разбира се, за всеки един да има това спокойствие, във всеки един от периодите, включително в летния период. На колегите и техните семейства пожелавам преди всичко да бъдат здрави, това си го пожелавам и на мен. Считам, че когато човек е здрав, може да се отдаде на всичко останало.

За вашите читатели - нека да бъдат активни, да се информират от сигурни източници. Нека тези, които станат свидетели на възникнали пожари и бедствия, да не бъдат толкова активни в социалните мрежи, колкото на телефон 112, за да има навременен сигнал и да реагираме навреме!



Още по темата: общо новини по темата: 29
02.01.2025 »
02.01.2025 »
02.01.2025 »
01.01.2025 »
01.01.2025 »
31.12.2024 »
предишна страница [ 1/5 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Vasil-Dimov-RDPBZN-Plovdiv-Zaplatite-pri-nas-sa-malko-nad-srednoto-v-stranata-2394097
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.