© Plovdiv24.bg | | 2 350 000 българи не спазват Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). Според разпоредбите още в края на миналата година те е трябвало да изберат домоуправител на блока, да направят домова книга и да се регистрират в общината. Това стана ясно вчера от думите на Николай Пехливанов от "Атака", който е и зам.-председател в парламентарната комисия по регионална политика.Според него, ако законът се изпълнява стриктно, още сега нарушителите трябва да бъдат глобени между 20 и 100 лева. Това е ангажимент на кметовете в общините, но те масово не налагали санкции, каза Пехливанов. Причината е, че така трябвало да бъдат глобени половината от жителите, а местните управници се страхували от негативното отношение на хората. "Заплахата от глоби не е ефективен стимул, затова е добре всички санкции в закона да отпаднат, докато не намерим работещ механизъм", коментира Пехливанов.
Той припомни, че към момента 25% от сградите в режим на етажна собственост са изпълнили задълженията си по закон. Само 2% пък са регистрирали сдружения на собствениците. Това е основният начин да се кандидатства за финансиране от еврофондовете за саниране на жилищните блокове. През юни тази година ще бъде отворена и схемата по оперативна програма "Регионално развитие", предназначена за обновяване на жилищните блокове. По нея са предвидени близо 80 млн. лева.
У нас има 100 000 сгради в режим на етажна собственост, които се нуждаят от обновяване, припомни още Пехливанов. По думите му ситуацията е особено тежка с 12 000 панелни блока в България, които вече са на възраст над 35 години.
Източник: в. "Монитор" |