Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Изхвърляте мокрите кърпички в тоалетната? Огромна грешка
Автор: Десислава Томева 08:26 / 23.01.2025Коментари ()3082
© Фокус
Мокрите кърпички са удобство, което много хора обичат да използват, но те често водят до сериозни проблеми, когато се изхвърлят в тоалетната. Макар някои производители да твърдят, че техните продукти са "разградими“, това често е заблуда, която причинява множество неприятности за домакинствата, етажната собственост и дори за канализационните системи в глобален мащаб.

Едно от най-честите последици от изхвърлянето на мокри кърпички в тоалетната е запушването на тръбите. Тези продукти са направени от влакна, които са значително по-здрави от тези на тоалетната хартия. Вместо да се разграждат във водата, те се натрупват в канализационните тръби и често блокират потока на отпадните води. Това може да доведе до връщане на отпадни води в домовете – неприятно и скъпо за отстраняване. В допълнение, запушванията могат да засегнат не само едно домакинство, но и цяла жилищна сграда, което усложнява решението на проблема.

Митът за "разградимите“ кърпички

Много марки предлагат мокри кърпички, които са обозначени като "разградими“ или "biodegradable“, но в действителност те се нуждаят от специални условия, за да се разпаднат – условия, които липсват в стандартните канализационни системи. В повечето случаи тези кърпички остават непокътнати дори след месеци в отпадъчните води, което потвърждават проучвания, проведени от експерти в сферата на водоснабдяването.

Според доклад на Thames Water, повече от 75% от запушванията в Лондон са причинени от мокри кърпички и мазнини.

Според потърпевши в България – почнти няма блок стара строителство, който не се е сблъскал с проблема.

Екологични последици

Освен че запушват каналите, мокрите кърпички допринасят за формирането на огромни "жирови айсберги“ (fatbergs) – масивни блокове от мазнини, отпадъци и мокри кърпички, които се образуват в канализационните системи на големите градове. Емблематичен пример е Лондон, където през последните години са откривани "fatbergs“ с дължина над 100 метра.

BBC News съобщава, че премахването на тези "айсберги" може да струва милиони на градските бюджети.

Тези отпадъци често достигат и до океаните, където допълнително замърсяват водните екосистеми и представляват заплаха за морските животни. Учените алармират, че влакната от мокри кърпички могат да се разпаднат на микропластмаса, която остава в околната среда десетилетия наред.

Държави, които забраняват мокрите кърпички

В опит да се справят с тези проблеми, някои държави предприемат драстични мерки. Великобритания обсъжда забрана на мокрите кърпички, съдържащи пластмасови влакна, докато в Ню Йорк, САЩ, съществуват строги изисквания към етикетирането на такива продукти, за да се избегнат подвеждащи твърдения. Във Франция и Австралия също се наблюдават инициативи за регулиране на тяхното използване.

Според New York City Department of Environmental Protection, подвеждащите етикети значително увеличават запушванията в канализациите.

Какво можем да направим?

– Не изхвърляйте мокри кърпички в тоалетната. Вместо това ги изхвърляйте в кофата за боклук.

– Четете етикетите. Дори продуктите с надпис "разградим“ не са безопасни за канализацията.

– Използвайте алтернативи. Вместо мокри кърпички, опитайте миещи се кърпи или просто вода.

– Информирайте се. Повишете осведомеността си и споделете информацията с други хора, за да предотвратите разпространението на проблема.

Помнете – тоалетната не е кофа за боклук!


Още новини от Любопитни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/interesno/Izhvurlyate-mokrite-kurpichki-v-toaletnata-Ogromna-greshka-2421437
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.