Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Адвокат се кандидатира за кмет на Пловдив заради мръсния въздух
©
Правозащитникът адвокат Димитър Площаков обяви, че най-вероятно ще се кандидатира за кмет на Пловдив на следващите избори, обвинявайки настоящата общинска администрация, че не прави нищо срещу мръсния въздух в града.

"Вместо да се бори с истинските причинители на замърсяванията в града, администрацията е обявила война на несъществуващ враг – печките на твърдо гориво. Общината е обявила амбициозна кампания по замяната им с екологични уреди, за каквито кой знае защо се приемат и печките на пелети. Програмата е катастрофирала, въпреки заделените за информационна кампания 800 000 лв", коментира Площаков пред Mediapool.

В същото време Площаков критикува лошата организация на ремонтите в града, което е довело до невиждани задръствания. В началото на година Пловдив бе класиран на шесто място в световна класация по задръствания.

Той напомня за лошия и неекологичен общественият транспорт в града, систематичното унищожаване на зелената система на града, проблемите със сметосъбирането и метенето на улиците с метли, както и липса на контрол спрямо палежите на незаконните сметища в ромските махали на града.

"Всичко изброено доведе втория по големина град до състояние на истински колапс. Заради високи нива на основен замърсител – фините прахови частици – гражданите на града на няколко пъти през месец януари бяха призовани да избягват престоя на открито. Община Пловдив на практика официално обяви състояние на екологична катастрофа в града", казва Площаков.

През 2024 година гражданският активист адв. Димитър Площаков става първият, който завежда дело за 10 000 лева обезщетение срещу Министерството на околната среда и водите заради понесените от него вреди от мръсния въздух.

Той събира огромно количество информация, която е представена пред Върховния административен съд, включително снимков материал. Площаков се фокусира върху Пловдив, където живее, но успява да събере данни и за другите градове.

"Мотивиран съм не само от болестта на дъщеря ми, която преди години щеше да умре в ръцете ми, задушавайки се от астматичен спазъм, нито само от гледката на сина ми, който тази зима беше принуден да използва инхалатор. Битката ми е за всички мои съграждани, принудени да живеят в среда, сравнима с екологична катастрофа. Както се оказа от събраните данни, манипулирана е цялата ни система за оценка на атмосферния въздух, а това засяга всеки един българин", разказа Площаков.

Голямата манипулация започва след 2011 година, когато срещу България са заведени две наказателна процедура от Европейската комисия за отровния въздух. Шест години по-късно България е осъдена за първи от Съда на ЕС. След това е осъдена за втори път, а към момента има ново висящо дело в Люксембург.

Междувременно граждански организации и правозащитници също успяха да осъдят Община Пловдив и Столичната община за мръсния въздух.

Всичко това не доведе до почти никакви мерки, освен бутафорното миене на улиците на двата най-големи града в страната.

За да се избегнат глобите и публичният скандал, свързан с мръсния въздух, властите и досега правят единственото нещо, на което са способни – манипулират данните чрез преместване на измервателните станции, за да докажат, че въздухът вече не е толкова мръсен.

Това е постигнато по най-елементарния начин. Измервателните станции, поставени на най-мръсни места в София, Пловдив и Варна, просто са махнати от там. През това време властите замазват, че това се е наложило не за да се манипулират данните, а по други причини.

Измервателната станция на столичния “Орлов мост“ е преместена в двора на БАН в кв. "Младост" през 2013 година заради строителството на метрото. Така качеството на въздуха в София се оказва "рязко" подобрено по официални данни. Метрото бе построено преди три години, но станцията не бе върната.

Малко по-късно е "подобрен" и въздухът в Пловдив. Това е постигнато с преместването на станцията от централното място "Баня Старинна" (Чифте баня) в парк "Каменица". Оправданието за преместването на станцията е, че край “Баня старинна“ трябва да се построи голямо кръстовище. То все още не е построено, а станцията не е върната.

Подобни мерки са взети и във Варна, Смолян, Добрич и Видин.

"В град, чиито граждани водят колективен екологичен иск в продължение на 10 години, постигат безпрецедентен успех, а общинската администрация просто не изпълнява съдебното решение. С две думи - чашата на търпението отдавна е преляла и е дошло време да пресушим блатото, вместо само да хвърляме камъни в него", казва Площаков.


Още по темата: общо новини по темата: 447
24.02.2025 »
23.02.2025 »
21.02.2025 »
14.02.2025 »
12.02.2025 »
12.02.2025 »
предишна страница [ 1/75 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Advokat-se-kandidatira-za-kmet-na-Plovdiv-zaradi-mrusniya-vuzduh-2461556
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.