Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Хората над 50 години представляват 45% от цялото население на България
Автор: Цоня Събчева 15:20 / 25.02.2025Коментари ()667
©
Хората в зряла възраст в България над 50+ години представляват 45% от цялото население на страната, като различните райони имат своите специфики. Тенденцията е за увеличаване на дела на тази група от населението и е необходимо да се планират политики, за да може тези хора да бъдат интегрирани по-дълго време на пазара на труда и в обществения живот. Това каза Магдалена Костова – директор на дирекция "Демографска и социална статистика“ в Националния статистически институт в предаването "50 причини повече“ на Радио "Фокус“.

Според данните от статистиката жените 50+ преобладават над мъжете, което се дължи освен на това, че жените живеят по-дълго, а и на преждевременната смъртност при мъжете, която е 2 пъти по-висока отколкото при жените. Това създава проблем с това, че около 18% от домакинства в страната са самотни жени, които живеят сами. "Като имам предвид, че по принцип заплащането на жените е по-малко, това означава, че пенсиите им са по-ниски, което предизвиква финансови проблеми и проблеми като цяло с живота на тези хора.“

По думите й хората в активна възраст от 50 до 64 живеят добре и са доста активни на пазара на труда. "При тях заетостта даже е по-висока, отколкото при цялото население и безработицата е по-ниска. Голям дял от тях участват в различни форми на неформално образование и самообучение.“ Това обуславя и по-ниският процент на бедност сред тази група. За съжаление с увеличаването на възрастта тези показатели се влошават, посочи специалистът. "С напредване на възрастта се увеличават хроничните проблеми и заболеваемостта сред това население. И нашите показатели за себеоценка и себеусещане на здравето също показват, че с увеличаване на възрастта хората се чувстват вече не толкова активни, способни и не толкова здрави.“

Статистиката за удовлетвореността от живота на хората в зряла възраст показват, че по скалата от 1 до 10 показателят за българина е 4,6 и България е на дъното на тази класация, докато 6,5 е за ЕС, като има страни и с по-високи показатели. "Има един показател, по който сме така в средата, и това е усещането за изолация от обществото. Може би заради манталитета на българите – ние обичаме да се събираме, да бъдем заедно със семейството, с приятели, и по този показател сме добре – по средата сме.“

Според експертът има достатъчно данни, върху които да се мисли и да се проектира и да се планират както текущи, така и бъдещи мерки, "за да може възрастните хора да бъдат активни по-дълго време на пазарна труда, да имат самочувствие, да участват във всякакви събития и да водят активен социален живот“.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Horata-nad-50-godini-predstavlyavat-45-ot-cyaloto-naselenie-na-Bulgariya-2461999
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.