Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Прототипът на паметника "Альоша" в Пловдив живее в Русия
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:08 / 10.08.2007Коментари ()6733
©
Паметникът "Альоша" е единственият известен персонифициран паметник в Европа, свързан с Втората световна война. Малко хора обаче знаят, че прототипът на скулптурата е жив и здрав и живее в Русия. Кой е той?

 

Прототипът на пловдивския "Альоша" се нарича Алексей Скурлатов и живее в Алтайския край, в отдалеченото селце Налобиха в Косихинския район. През март тази година навърши 85 години, има двама внуци и четирима правнуци.

Ветеранът от Отечествената война веднъж в годината, на 9 май, облича сако, което е отрупано с награди от Великата отечествена война. Цялото село знае, че той е точно този Альоша, който е станал прототип за известния паметник в българския град Пловдив.

В старото си шкафче той пази медал на почетен гражданин на град Пловдив и много писма от различни краища на света. През септември 1941 година Алексей Скурлатов заминава на фронта.

През годините на войната е участвал в най-голямата танкова битка край Курск, служил в 217 танкова бригада и 234 артилерийски корпус. През септември 1944 година влиза със съветските войски в България в състава на свързочната рота на капитан Калашников, осигурявал кабелната връзка между Пловдив и София.

В тези месеци 22 годишният висок и широкоплещест войник с рус къдрав перчем и сини очи направил впечатление на български скулптур, който нарисувал няколко ескиза.

"Аз тогава не обърнах внимание на това, че ми правят ескизи в албум, а когато строителството на паметника тъкмо започваше, ние трябваше да тръгваме...", спомня си Алексей Скурлатов.

През 1946 година се върнал в родината си, в село Налобиха, което напуснал преди пет години. Работил като бригадир в машинотракторна станция, комбайнер, шлосер, майстор, старши инженер.

През 1957 година в Пловдив откриват паметник на съветската армия, който наричат Альоша. Пловдивчанинът Методи Витанов помни свързочниците от ротата на капитан Калашников, с които се запознал. Бил особено впечатлен от Альоша, от веселия характер и сините му очи.

Разказвал на строителите на паметника за него и те започнали да наричат скулптурата Альоша. Опитите на Методи Витанов да открие прототипа на паметника с разпращане на писма и вестникарски публикации обаче останали безуспешни.

А и Алексей Скурлатов изобщо не подозирал за своя двойник до 1981 година, когато 25 години след откриването на паметника, е обнародвано истинското име на войника, превъплътен в гранита. Алексей получил покана да посети Пловдив. Успял да види каменния си двойник само веднъж, на 60-та си годишнина.

През 1957 година в Пловдив откриват паметник на съветската армия, който наричат Альоша. Пловдивчанинът Методи Витанов помни свързочниците от ротата на капитан Калашников, с които се запознал. Бил особено впечатлен от Альоша, от веселия характер и сините му очи.

Разказвал на строителите на паметника за него и те започнали да наричат скулптурата Альоша. Опитите на Методи Витанов да открие прототипа на паметника с разпращане на писма и вестникарски публикации обаче останали безуспешни.

А и Алексей Скурлатов изобщо не подозирал за своя двойник до 1981 година, когато 25 години след откриването на паметника, е обнародвано истинското име на войника, превъплътен в гранита. Алексей получил покана да посети Пловдив. Успял да види каменния си двойник само веднъж, на 60-та си годишнина. В годините на промените Алексей Скурлатов е позабравен. Сещат се за него тази година, когато на 30 март навършва 85 годишен юбилей. Губернаторът на Алтайския край Александър Карлин изпълни даденото преди две години обещание - записалият се да чака от 2003-та година на опашка за автомобил "Жигули" ветеран получи желаната кола.

Администрацията реши да му я подари като отпусна необходимите 155 000 рубли от резервния си фонд. За подобни пари прототипът на Альоша в България би си купил доста по-добра кола, но все пак подарък.

Зарадваха го и с още едно обещание - най-сетне селската му къща, където винаги е живял, да бъде газифицирана. Генералният консул на България в Новосибирск Пламен Стоянов пък покани Алексей Скурлатов на прием по повод българското участие в най-голямата туристическа изложба в сибирския регион "ТурСиб-2007".

Окиченият с много ордени и медали ветеран бе приветстван от всички участници и успя да разтопи породилото се недоверие към България след приемането й в НАТО.

Алтайският Альоша е носител на бойните ордени "Червена звезда", "За храброст", "За победата над Германия". На приема в българското консулство му бе връчено отличието "Розетата от Плиска". За втори път в живота си Алексей Скурлатов посети на 5 август тази година отново българското консулство.

И получи покана от гостуващия в сибирския регион председател на Държавната агенция по туризъм Анелия Крушкова да посети България през ноември, когато ще бъде отбелязана 50-годишнината от издигането на каменния пловдивски Альоша.

Така че Алексей Скурлатов тази година отбелязва два юбилея - своя 85-ти рожден ден и 50-годишнината на Альоша от своята младост в Пловдив. Информацията е на www.actualno.com



Още по темата: общо новини по темата: 20
04.11.2013 »
07.01.2008 »
10.11.2007 »
09.11.2007 »
08.11.2007 »
08.11.2007 »
предишна страница [ 1/4 ] следващата страница

Още новини от Любопитни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/interesno/Prototiput-na-pametnika-Alyosha-v-Plovdiv-zhivee-v-Rusiya-30618
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.