 © Plovdiv24.bg |  | Според бившия зам.-министър на културата и сегашен зам.-кмет на столична община Тодор Чобанов превръщането на Античния театър във водеща туристическа атракция трябва да е една от основните мисии на местната власт, като даде пример с редица италиански градове. Общината е длъжна да направи всичко възможно да включи Пловдив в културния пейзаж на ЮНЕСКО. Той адмирира също така идеята за промяна в облика на Централната част на града, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Нужна е и концепция за начина, по който да изглеждат рекламите край такива уникални културни обекти, каквито има в Пловдив, а не както е в момента. Културният туризъм произвежда добрия имидж на страната - той е строител на българската идентичност. България, и в частност Пловдив, може да извлече множество дивиденти от даденостите, с които разполага, и да ги превърне в капитал. От думите му стана ясно, че за страната като цяло ще бъде добре да се запълни времевият интервал между зимния и летен туризъм.
"Тук например може да бъде създаден цех за изработване на скулптури от мозайка. Уникалните мозайки, които бяха намерени в Малката Базилика в Пловдив, могат да се популяризират, включително и по този начин. В София тайно си мечтаем да намерим точно такива мозайки. От всички археологически наследства в града трябва да се направи така, че те да носят печалба". Това каза Чобанов в кратката си презентация за културното наследство на Пловдив, което според него безспорно е много богато и трябва да се развива, по време на конференцията "Археология и градска среда", провеждаща се от вчера в нашия град.
Делегатите на XXII Лимес конгрес, който за първи път ще се проведе в България, могат да бъдат поканени на разходка в Пловдив. Ще ги доведа през септември, за да видят столицата на римската провинция Тракия от първите векове, обеща още Чобанов.
|