Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
200 ферми в България са сертифицирани за производство на безопасни храни
Автор: Екип Plovdiv24.bg 16:23 / 18.10.2007Коментари ()1506
© Plovdiv24.com
В България вече има над 200 сертифицирани ферми за производство на биологични продукти, стана ясно днес при откриването на Международния симпозиум за екологични подходи в производството на безопасни храни. Както Plovdiv24.com вече писа той се провежда в Пловдив по инициатива на Сдружение „Регионални научно-технически съюзи" в партньорство с 3 университета и 5 научни института.

Броят на сертифицираните фермери не е малък, но за съжаление повечето храни в България се произвеждат по конвенционален път, обясни проф. д-р Васил Ранков, председател на Управителния съвет на сдружението и на организационния комитет на научния форум. Според него подобряването на качеството и безопасността на продуктите ще помогне на родния бизнеса да бъде конкурентен в Европейския съюз. За целта трябва да се повиши съзнанието на фермерите и потребителската култура на българина, подчерта проф. Ранков.

Особеностите на биологичните продукти, е че те се произвеждат в ограничени количества, на малки площи от 4 до 5 декара и то предимно в полупланинските райони, заяви доц. Пенка Костадинова, ръководител на Катедрата по „Агроекология" в Аграрния университет в Пловдив. Това прави цената им почти 2 пъти по-висока от храните, които се произвеждат в големите преработвателни предприятия и земеделски стопанства, добави тя. Според доц. Костадинова обаче, екологичните ферми са по-устойчиви, защото разнообразяват сортовете за сметка на използваните синтетични торове и препарати.

За да предлагат безопасни храни, производителите трябва да бъдат сертифицирани, а продукцията им - обозначена с калинка на зелено листо. Това е знак, че са спазени всички условия за контрол от полето и фермата до преработвателните цехове и пазара, обясниха участниците в научния форум.

Фермерите трябва да предприемат няколко важни стъпки преди да получат сертификат за производство на екологично чиста продукция. Най-напред земята, върху която ще се развива земеделското производство, не трябва да надвишава допустимите норми за съдържание на химически отпадъци. В противен случай се дава период от 1 година или година и половина, за да се изчисти почвата от натрупаните в нея торове, пестициди и тежки метали. Следваща задължителна стъпка е в производството да се използват само органични торове, екологични инсектициди и биостимулатори.

Освен с новите технологии за биологично самоочистване на почвата от пестициди, участниците в симпозиума се запознаха и с първия проект за он-лайн обучение на фермери по евростандарти за безопасна земеделска продукция. Курсът дава възможност на специалистите да практикуват професията „еко-фермер" и „еко-експерт", стана ясно по време на дискусията.

 



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/200-fermi-v-Bulgariya-sa-sertificirani-za-proizvodstvo-na-bezopasni-hrani-33713
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.