Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Първи балкански симпозум за овощарство в Пловдив
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:11 / 14.11.2007Коментари ()1355
Първи балкански симпозиум по овощарство се открива утре в Дома на науката и техниката в Пловдив. Форумът се провежда под егидата на Международното дружество по градинарски науки (ISHS) и в него ще участват 77 учени от 19 държави, съобщи директорът на Института по овощарство старши научен сътрудник д-р Аргир Живондов, организатор на проявата. Според него целта на симпозиума е да се даде гласност на достиженията в областта на овощарството. Освен авторските си презентации, гостуващите учени ще дискутират опазването и използването на генетични ресурси в овощарството, мястото на биотехнологиите в селекцията и производството на посадъчен материал, въвеждането на технологии, които да опазват природата и човешкото здраве.

Форумът е тридневен - от 15 до 17 ноември, и съвпада с 55-годишнината на Института по овощарство в Пловдив. Ще бъде открит от заместник-министъра на земеделието и продоволствието Светла Бъчварова.

Научните дискусии в Първия балкански симпозиум по овощарство са разделени в 3 работни сесии, съобщиха организаторите. Теми като - „Генетични ресурси, селекция и биотехнологии", „Устойчиво и екологосъобразно плодово производство" и „Физиология на съхранението на плодовете" генерират интерес едновременно сред научните работници, потребителите и производителите, които научават как да бъдат конкурентоспособни на пазара.

На симпозиума ще присъстват и ще представят свои научни постижения двама представители на Международното дружество по градинарски науки (ISHS) - проф. Дамяно Аванцато (Италия) и проф. Бен Ами Бравдо (Израел). Сред поканените лектори са изтъкнатите изследователи в областта на овощарството проф. Силверио Сансавини (Италия), проф. Кароли Хротко (Унгария), ст.н.с.І ст. д-р Василий Джувинов (България). Пленарен доклад, обобщаващ проблемите и достиженията на биотехнологиите и генното инженерство при селскостопанските култури, ще изнесе акад. Атанас Атанасов (България).

Балканският симпозиум се организира със съдействието на Международното дружество по градинарски науки (ISHS), със седалище в Брюксел. Създадено през 1959 г., днес в него членуват над 7 000 представители от 150 държави. Целта на организацията е да подпомага научния и изследователския обмен в областта на градинарството, като презентира дейността на международни организации, студенти и институти. През 2001 ISHS възложи на Институт по овощарство да организира VІІ Международен симпозиум по генетика, селекция и помология на сливовата култура. На форума присъстваха учени от 19 държави.

Институтът по овощарство в Пловдив е водещо научно звено в Националния център за аграрни науки към Министерството на земеделието и продоволствието. В него работят 21 учени в областта на селекцията, генетичните ресурси, биотехнологиите и технологиите за отглеждане на овощните култури.

Институтът разполага с производствено-експериментални полета на територията си в Пловдив, Асеновград и село Цалапица, както и с ин-витро лаборатория за производство на овощен и ягодов посадъчен материал. Поддържа и изучава генофонд от 1 741 овощни видове от местен и чуждестранен произход. Освен това произвежда и предлага свежи плодове, като череши, вишни, сливи, праскови, круши, ябълки, орехи и лешници за пазара.

 



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Purvi-balkanski-simpozum-za-ovoshtarstvo-v-Plovdiv-34903
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.