© Plovdiv24.bg | | България е на второ място в ЕС по производство на електроенергия с ръст от 7,5 на сто. Пред нас е само Гърция с ръст от 12,2 на сто. Положителен ръст в производството на електроенергия отчитат още Полша - плюс 3,1 на сто, Словакия - плюс 2,3 на сто и Чехия - плюс 2 на сто.Произведената у нас електроенергия през април 2012 г. в брутно количество е 3560 гигаватчаса, а в нетно измерение - 3231 гвтч, сочат данните на НСИ. Според тях вносът на електроенергия у нас за април е бил около 100 гвтч, а износът - около 800 гвтч.
НСИ отчита, че нетното вътрешно потребление на електроенергия през април е било 2563 гвтч. Делът на възобновяемите енергийни източници в брутното крайно потребление на електроенергия е в рамките на около 14 на сто годишно, показва статистиката.
След значителното увеличение на производството на електроенергия през 2010 г. с 4,5 на сто - обемът на произведената електроенергия в ЕС през 2011 г. е намалял с около 0,5 на сто в сравнение с предходната година, сочат последните данни на Евростат.
Производството на електроенергия от ядрени централи в ЕС остава стабилно и съставлява около 28 на сто от общото производство на електроенергия. Най-голям дял в този показател отчитат страните с ядрени съоръжения: Франция - 78 на сто, Словакия - 55 на сто, Белгия - 54 на сто, Унгария - 43,5 на сто, Швеция и Словения - по 39 на сто. Германия, която взе решение да закрие ядрените си централи през следващото десетилетие, има ръст от 17,7 на сто.
Производството на електроенергия от слънчева енергия в ЕС се е увеличило с 58,9 на сто, сочат данните на Евростат. Най-голям ръст на електроенергия от възобновяеми източници се отчита в Норвегия - близо 97 на сто, Австрия - 60 на сто, Литва - 50 на сто. България е в средата на класацията по този показател с около 12-14 на сто. На последно място по усвояване на възобновяеми източници в ЕС са Кипър, Унгария и Малта с почти нулеви показатели.
Според окончателната статистика на Евростат производството на електроенергия в ЕС през 2011 г. се разпределя както следва: 54 на сто от конвенционални източници, 28 на сто - от ядрени източници, 13 на сто - от водни източници и 5 на сто - от възобновяеми източници.
Източник: в. "Стандарт" |