Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Късни диагнози ни пращат рано в гроба
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:51 / 23.01.2013Коментари ()2634
© Plovdiv24.bg
Закъснели диагнози са причината българите да умират твърде млади, а вината за това е на самите тях.Близо половината от хората, навършили пълнолетие, не са ходили нито веднъж на профилактичен преглед през живота си. Те се самоопределят като здрави и отиват при доктора само когато нещо ги заболи. Това показва актуално проучване за заболеваемостта в нашата страна, което бе представено вчера.

Едва 50% от хората над 55-годишна възраст, за които здравната каса осигурява безплатни профилактични прегледи за ранна профилактика на дебелото черво, се възползват от тях, съобщиха онколози.

Подобна е ситуацията и при прегледите за други видове рак.

Според специалистите обаче занижената посещаемост е в резултат не само на нехайство, но и на слабо разясняване от страна на джипитата за ползата от ранната профилактика. Докторите

не подсещали пациентите си да ходят редовно на специалист и да си правят изследвания.

Същевременно 67 на сто от смъртните случаи в страната са в резултат на инсулти, инфаркти и други сърдечносъдови заболявания, които не са лекувани навреме, показват данни на НСИ. 15% пък се дължат на раковите заболявания, а почти с 10 на сто е нараснал делът на хората, страдащи от хронично заболяване, за последните 2 г. През 2010 г. всеки пети е страдал от такова, докато през 2012 г. делът на тези хора е нараснал до 30 на сто, като заболеваемостта при жените е с 12% повече, отколкото при мъжете.

Независимо от мрачните факти нашенецът не само че нехае за собственото си здраве, но има самочувствие, че е здрав, щом нищо не го боли.

Почти 90% от здравноосигурените в областните градове на възраст между 18 и 70 г. определят здравето си като добро, много добро или дори отлично.

Като цяло мъжете смятат, че са по-здрави от жените.

Същевременно те се страхуват най-вече да не ги покоси инфаркт или инсулт, докато представителките на нежния пол се безпокоят да не развият болести на опорно-двигателната система и да не се влоши зрението им.

Профилактиката, от една страна, и иновациите в медицината могат да решат проблема с големия брой болни и хоспитализации в България, коментира проф. Младен Григоров от Втора градска болница в София. Той припомни, че 2 млн. души у нас страдат от хипертония, но като цяло нацията ни продължава да се храни нездравословно с мазни и осолени храни, както и "да пие и пуши като за последно".

Източник: в. "Монитор"



Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Kusni-diagnozi-ni-prashtat-rano-v-groba-410533
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.