© | | Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още | |
Интерпретация на български град в преход, форми на промени в градските пространства, трансформации на местата за живеене, договаряне на границите между публично и частно, конструиране на памет и изява на идентичности. Това включва книгата "Етносоциология на града (по примера на гр. Пловдив)" на гл. ас д-р Меглена Златкова от Катедра "Етнология" към Философско-исторически факултет на ПУ "Паисий Хилендарски". Изданието, което освен българския текст, включва и разширено резюме на английски език, ще бъде представено лично от декана на факултета доц. д-р Красимира Кръстанова утре, 22 май, от 17:00 ч в Балабановата къща. Партньор и домакин на събитието е Общински институт "Старинен Пловдив". Книгата презентира етносоциологическо изследване на акценти от живота на Пловдив на границата на две столетия - ХХ и ХХІ в. и на един негов жилищен район - "Тракия" - като градски палимпсест*. Животът на града в квартала е проследен през различни гледни точки на различни поколения пловдивчани, чрез образи на града и градски истории, чрез всекидневния живот и празниците.
Пловдив е модел за съвместно живеене на различията, смята авторката. Изследването поставя и множество теоретични и методологически въпроси за една възможна градска етносоциология, чиито отговори ще продължават да бъдат търсени в следващи "случвания" на града.
Книгата е издадена от Университетско издателство "Паисий Хилендарски", финансирана с конкурс на Фонд научни изследвания към МОМН през 2012 г. Предговорът на доц. д-р Красимира Кръстанова, декан на Философско-историческия факултет. Тя ще представи книгата на премиерата утре в Балабановата къща. На корицата е картината, озаглавена "Понеделник", на художничката Ерна Ангелова. Коректор е Петя Плачкова, преводач на английски - Витана Костадинова.
Гл. ас. д-р Меглена Златкова работи в Катедра "Етнология" на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Завършва специалност "Етнология" и защитава дисертация по социология. Специализира във Франция, Румъния, Унгария в областта на градските изследвания, културното наследство, визуалната антропология.
Участва в множество национални и международни изследователски проекти, свързани с диалог между културите, общности, наследства, социални динамики, местно развитие, миграции. Изнася лекции и доклади на конференции в Любляна, Париж, Лион, Будапеща, Амстердам, Лисабон, Клуж-Напока, Санкт Петербург и др.
Преподава курсове по "Градски изследвания", "Етносоциология", "Визуална антропология", "Методология на проекти" и "Летни студентски теренни практики". Изследователските й интереси са в областите: идентичност, културно наследство, градски пространства, миграции. Публикувала е над 30 статии и студии на български, английски и френски език и е участвала в съставителството на три научни сборника. |