Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Две трети от малките фирми не желаят да кандидатстват с проекти
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:53 / 29.05.2008Коментари ()937
©
73,4% от собствениците на малки фирми нямат намерение за кандидатстват по оперативната програма за повишаване на конкурентоспособността на българския бизнес. Това сочат обобщените данни от национално проучване за готовността на малките и дребните предприятия да усвояват отпуснатите средства от Европейския съюз. Резултатите от него бяха представени на кръгла маса с преподаватели, студенти и бизнесмени в Пловдив, организирана от Европейския колеж по икономика и управление и Икономическия институт на БАН.

Данните за нагласите на българските предприемачи бяха оповестени днес от доц. Георги Мишев, преподавател по статистика в Европейския колеж. Според него, една от основните причини за нежеланието на малкия бизнес да кандидатства с европейски проекти е ниската им информираност за различните фондове и програми. 

Една трета, или 32,7 на сто от всички 600 анкетирани фирми заявяват, че изобщо не са запознати с възможностите, които им предлага програма "Конкурентоспособност". "В голяма степен" условията за кандидатстване по нея се познават едва от 13,3% от запитаните предприемачи.

Наличието на монополи и нелоялната конкуренция са другите причини, които собствениците на малките предприятия посочват като пречка за повишаване на тяхната конкурентоспособност, обясни доц. Мишев. Въпреки това българския бизнес е настроен оптимистично и вярва, че до 10 години страната ни ще достигне средно европейското ниво на развитие, добави той.

Готовността на частните предприемачи да усвояват средствата по европейските фондове и програми бе проверена и чрез експресно телефонно проучване сред 100 фирми от Пловдив и региона. Изследването бе направено от Европейския колеж по икономика и управление специално заради организираната кръгла маса, обясни проф. д-р Желка Генова, преподавател по организационно поведение и социология във висшето училище. Според нея 56% от малките фирми в Пловдив не са реализирали проекти, защото нямат подготвени специалисти и не вярват в ползата от оперативните програми.

По-тревожната констатация обаче е, че почти всеки втори предприемач, който вече има опит с европейските програми, заявява че е бил подложен на корупционен натиск, обобщи проф. Генова. Заради това 55% от тях не виждат особена полза за бизнеса си след усвояването на европейската помощ, а половината от анкетираните фирми изобщо да не са реализирали проекти, добави тя.

Кръглата маса в Европейския колеж бе открита днес с доклад на ст.н.с. д-р Радка Илиева от Икономическия институт на БАН на тема: "Фирмената стратегия - фактор на конкурентоспособността в условията на единния пазар". Освен преподаватели и студенти в нея участваха и собственици на малки фирми от Пловдив и региона.

В съвременните условия това, което учените казват, се отнася до стратегиите за управление, повишаване на пазарния дял и преодоляване на конкурентния натиск. Все важни неща, които науката е длъжна да изследва и обяснява, а бизнесът -  да прилага, заяви д-р Илиева. Малките предприятия ще бъдат конкурентоспособни, ако държавата защитава лоялния бизнес, а университетите ни помогнат да си обучим персонала, обобщиха предприемачите на дискусията днес в Европейския колеж.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Dve-treti-ot-malkite-firmi-ne-zhelayat-da-kandidatstvat-s-proekti-45181
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.