Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Студът наду цената на рибата
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:30 / 08.10.2013Коментари ()1772
©
Студеното време скри рибата навътре в морето на голяма дълбочина и цената на сафрида веднага скочи. В момента матрапазите изкупуват килограм сафрид от рибарите на 4 лв., на борсата кило от вкусната риба е 7 лева, а до магазина цената му скача с още лев-два. Килограм лефер от място е 25 лв., става ясно от проверка. Преди времето да се влоши, рибарите се радваха на богат улов от лефер и паламуд. Най-ощетени са рибарите в Каварненско, където около района на нос Калиакра има 3-метрови вълни. От няколко дни е невъзможно да се влезе в морето и морските вълци чакат вятърът да утихне, а температурата на водата да се повиши. Това ще стане едва след около седмица, прогнозират самите рибари.

Тази година ще има най-много риба в морето, твърдят стари рибари. Опитът им показва, че съществува цикличност в движението на рибата, която е през 6-7 години, и на 2013-а се пада богат улов. Според морските вълци причината е в чистото море. Преди водата беше замърсена с химикали и пестициди, цъфтяха планктони, а сега водата е толкова бистра, че се вижда на 5 метра дълбочина. Освен това и рибарите също са станали по-отговорни и връщат във водата маломерните екземпляри.

Общият улов на риба и други водни организми в страната за 2012 г. е 9595,2 тона, сочат данните на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Това е с 0,4% под нивото от предходната година заради намалението на улова в река Дунав и във вътрешните водоеми, докато този в морето нараства, макар и незначително, отчитат експертите. През миналата година от нашето море са извадени 8161,4 т риба и други водни обитатели, като от тях половината количество се пада на морски видове риба, а 3801,2 т са рапаните, мидите и скаридите.

С повече от една пета е нараснал само за година добивът на водни животни, като рапаните заемат най-голям обем.

В същото време в мрежите на рибарите попада все по-малко цаца, която по традиция е най-значимият за риболова вид. Въпреки това 1/3 от общия улов - 2836,21 т, се пада на копърката. Оказва се, че годишно всеки българин изяжда по една порция от 400 г черноморска дребна риба. Заради прекрасните условия през миналата есен морето буквално завря от риба, като уловът на паламуд се увеличи 12 пъти, а на лефер - 19 пъти.

Източник: в. "Монитор"



Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Studut-nadu-cenata-na-ribata-457959
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.