Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Планират масирани проверки по аптеките
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:20 / 14.04.2014Коментари ()1502
© Plovdiv24.bg
Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ) стартира разработване на специални правила, чрез които да бъде определен редът и начинът на събиране и обработка на информация след постъпване на уведомление за износ на лекарствени продукти. Стремежът е да се осигури максимална прозрачност в действията на държавния орган при вземането на решения за разрешаване или забраняване на износ на даден медикамент. За да защити пациентите от липса на важни лекарства, преди да вземе решение по подадените уведомления, ИАЛ прави анализ и събира информация за наличните в страната и необходимите за пазара количества от даден медикамент. Информация се получава от Министерство на здравеопазването, НЗОК, и съответния вносител.

На 10 март т.г. влезе в сила "Изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина". От тази дата всички търговци, които искат да извършват експорт на лекарства, включени в Позитивния списък, трябва задължително да подават уведомления до ИАЛ. Целта на мярката е да се намали рискът от недостиг на медикаменти от Позитивния списък на българския пазар.

След въвежданетона мярката ИАЛ инициира и проведе срещи с представители на фармацевтичния бранш в България. В тях участваха: Българска генерична фармацевтична асоциация, Асоциация на научноизследователските фармацевтични производители в България, Асоциация на паралелните износители на лекарствени продукти, представители на основните търговци на едро с лекарствени продукти.На срещите бяха обсъдени детайлите на въведената нормативна регулация на износа на лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък. Участниците заявиха своята готовност да обединят усилията си за ограничаване на незаконния износ на медикаменти.

С цел да улесни максимално работата на бранша, още преди 10 март т.г. ИАЛ изготви и качи на интернет страницата си формуляр за уведомителния режим, който износителите могат да използват.

За първия месец от въвеждането на изискването в ИАЛ са постъпили над 4 000 уведомления. Агенцията се произнася за всеки отделен случай в рамките на 30-дневен срок. До момента Изпълнителна агенция по лекарствата не е отказала износ на нито един медикамент от Позитивния лекарствен списък.

И занапред Изпълнителна агенция по лекарствата ще се стреми да търси баланс между правото на достъп на българските пациенти до лекарствени продукти и правото на свободна търговска инициатива на бизнеса. В тази връзка Агенцията планира масирани проверки по аптеките и на търговците на едро с лекарства. Ще се проследява произхода, наличността и продажбите на най-често изнасяните от страната лекарства. При установяване на нерегламентирани продажби от аптеки, включително и на търговци на едро, ИАЛ ще налага максималните предвидени в законодателството санкции, включително отнемане на разрешения за дейност.



Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Planirat-masirani-proverki-po-aptekite-489146
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.