Петчленна работна група общински съветници от различната цветова палитра в местния парламент са обосновали предложение, свързано с допълнителното им възнаграждение за представителни и други необходимо-присъщи разходи. Всеки от тях да получава, освен нормативно определената си заплата от около 200 лв., 30 на сто от заплатата на председателя на общинския съвет, тоест 416 лв., с които да откриват приемни за граждани, да заплащат експертизи или други наложителни за доброто на пловдивчани дейности. Работната група ще внесе предложението си за предварително обсъждане в постоянните комисии и ако там бъде утвърдено, за гласуване на сесията на 22 януари.
Така общинските съветници редактират взетото набързо и на тъмно от тях решение на сесията на 4 декември миналата година, с което си заформяха месечен доход, гонещ 1000 лв. След бурната негативна реакция на гражданите те сякаш се засрамиха и започнаха да се надпреварват кой по-напред да внесе предложение за отмяна на приетото решение, но до края на декември това не се случи. Междувременно областният управител Тодор Петков спря изпълнението му поради допуснати незаконосъобразности.
"Популизъм е тезата, че общинските съветници трябва да получават единствено нормативно установеното си възнаграждение от 130 лв. Мнозина от тях, и то най-активните, отсъстват от работа с дни, за да участват в комисиите. С решенията си те определят бъдещето на Пловдив. За да бъдат максимално компетентни, са нужни проучвания, експертни оценки и е нормално за целта да се предвидят необходимо-присъщи разходи", коментира председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Дани Каназирева пред репортер на Plovdiv24.bg.