© Plovdiv24.bg | Пловдив получава Източната порта на Филипопол от държавата, научи ексклузивно Plovdiv24.bg. На обекта вече е влязъл и археолог. "Бяхме на място", разказа за читателите на Plovdiv24.bg Мая Мартинова. "Ще трябва да се разчисти, има обрушване на зидовете, трябва да се изнесат разрушени камъни, битови отпадъци." И още - Мая Мартинова разказа, че неизвестни дори успели да измъкнат поддържащите дървени греди на част от инвентаризираните преди години елементи и да ги използват.... вероятно за подпалки.
Обектът в централната си част е разкрит, големи разкопки за бъдеще не се предвиждат, работата ще е предимно в периферията на обекта, поясни още археоложката. Сега на дневен ред обаче е разчистването и укрепването.
Plovdiv24.bg припомня, че Пловдив официално си поиска Източната порта на Филипопол от държавата за срок от 10 години още през миналата есен. В момента портата няма принос за културния туризъм в града и причината е точно в това, че е публично държавна собственост и общината няма правни основания да извършва дейности по стопанисването и опазването й като културна ценност. След прехвърлянето обаче това ще се промени. Източната порта, която е архитектурен паметник на културата с национално значение, се намира на изключително стратегическо място - намира се в непосредствена близост до "Старинен Пловдив". Тя е един от трите открити входно-изходни артерии на античен Пловдив. Строена е през втори век от император Адриан. Комплексът около портата е открит и разкопан през 70-те години на миналия век. Целият обект е с площ 2529 квадратни метра. Дълго време обектът бе нищо повече от буренясало бунище, това - за щастие, е само неприятен спомен. И все пак има още много, което може и трябва да се направи. |