Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Кое е най-разпространеното сексуално-трансмисивно заболяване?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:27 / 04.02.2020Коментари ()7563
©
Кое е най-разпространеното сексуално-трансмисивно заболяване? Много българи не си дават сметката, че това е HPV-инфекцията (човешки папиломен вирус), тъй като 80% от женското население се среща веднъж в живота си с папиломния вирус, обясни д-р Юммю Коскот, специалист от акушеро-гинекологичното отделение в УМБАЛ "Пловдив“. Тя заяви, че при повечето от пациентките инфекцията е преходна.

За период от 2 години при 90 % от случаите настъпва самоизлекуване благодарение на клетъчно-медиирания имунитет. Самоизлекуването не се свързва с изграждането на стабилен имунитет, т.е. жената може да се зарази повторно с HPV. Проблемът с вируса е, че той има водеща роля в етиопатогенeзата на преканцерозите и рака на маточната шийка, за което немският проф. Харалд Цур Хаузен през 2008 год. получава Нобелова награда.

Тази неоплазия е значимо медико-социално онкологично заболяване, а в България заема второ място в структурата на гинекологичните неоплазии и пето място в общата онкозаболеваемост при жените.

Съобщават се около 200 типа HPV, от които 50-60 засягат гениталния тракт. В зависимост от биологичния им ефект се разделят на две групи: нискорисковите типове - причиняват аногенитални брадавици, а високорисковите се асоциират с преноплазията и неоплазията на цервикса, от тях 2 разновидности (тип 16 и 18) са отговорни за 70% от случаите на рак на маточната шийка.

В малък процент от случаите HPV-инфекцията персистира (б.а. - продължава) и напредва от предрак- към рак на цервикса. Периодът между инфектирането до развитието на неоплазия е средно 10-20 години.

Първичната профилактика има за цел контрол и елиминиране на причинител на заболяването, която се осъществява благодарение на създадените ваксини срещу папиломния вирус- четиривалентна Silgard (HPV 16,18, 11,6) и двувалентна Cervarix (HPV 16, 18). Като те са въведени в задължителния имунизационен календар на някои европейски държави, но у нас поставянето е по желание. И въпреки че цената е висока, има родители, които ги поставят на децата си, посочи д-р Коскот. Разработват се нови ваксини и срещу другите генотипове HPV.

Вторичната профилактика има за цел откриването на нискостепенните, високостепенните лезии и злокачествения процес в ранен стадий.Това е възможно благодарение на цитонамазка ( РАР тест), HPV- типизация, последвана при необходимост от колпоскопия и прицелна биопсия.

Открит в стадий на пренеоплазия, лечението се състои в премахването на изменения участък, а при ранен стадий на рака на маточната шийка е възможно прилагането на органосъхраняващи оперативни интервенции, при които се запазват репродуктивните възможности.

За намаляване на заболеваемостта от рак на маточната шийка е от изключителна важност провеждането на годишни профилактични гинекологични прегледи, посочи д-р Коскот. В бъдеще със създаването на ваксини срещу по голямата част от HPV- типовете и въвеждането им в имунизационните календари на повечето страни, ракът на маточната шийка от медико- социално заболяване ще се превърне в рядка неоплазия.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Koe-e-nai-razprostranenoto-seksualno-transmisivno-zabolyavane-934020
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.