"Три са основните начини за установяване на болните от коронавирус. Най-надеждна и достоверна е PCR диагностиката. Тя обаче е по-скъпа, защото изисква апаратура и специално обучен персонал. Първият вид тестове е важен, защото той дава достоверен резултат.
Вторият вид тестове, за които говорих - флуоресцентен имунохоматографски тест. Той също е важен, защото открива новозаболели и може да се използва много бързо. Резултатът става за около 5 минути. Предвиждаме тези тестове да се правят до 20 000 дневно. На месечна база това са около 300 000 теста. При подобен тест се виждат реално заболели в болници, медицински персонал, контактни лица, развили симптоматика и след това за освобождаване на болните. Тази група може да се разшири с хора от аптеки, транспортни работници, работници в магазини, в промишлеността. Третият тест ще се проведе в края на епидемията. Стойността на всички тестове ще бъде около 20 милиона лева месечно", обясни Мутафчийски.
"Над 24 000 българи са под карантина. КПП-тата в началото създадоха много проблеми, но след промяната на заповедта на Ананиев нещата се промениха. Основни проблеми на подходите от Перник към София – правим всичко възможно, така че чакането да е минимално. Мерките са строги и такива трябва да бъдат, за да издържим до края. Моля гражданите за разбиране. И благодаря на всички служители на МВР. Направили сме така, че да им се раздава храна и топли напитки по време на дежурствата. По-натоварените смени са направени по 6 часа", уточни вътрешният министър Младен Маринов
"Продължаваме да разпределяме многократните защитни облекла, те ще се използват 50 пъти. Днес дори канцлерът на Австрия, най-добрата страна за живеене, ми поиска защитни и предпазни средства срещу коронавируса. Европейската комисия иска да ни сертифицира още понеделник. Ако нашата индустрия съумее, освен да задоволи нашия пазар за защитни облекла и шлемове, ще може да има и износ", каза Борисов.