"Най-честите ни сигнали през изтеклата година са за детска порнография и забранено съдържание за възрастни, които са достъпни в сайтове за подрастващите", коментира Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет. Неприличното видео най-често се качвало в онлайн магазините и сайтове за игри, каза още експертът.
"Социалните мрежи крият най-големите опасности за учениците в мрежата", коментира Георги Апостолов.
Най-новата мода сред средношколците е създаването на фалшив профил на съученик.
"Всеки втори сигнал за неправомерност в социалните мрежи е за измамен профил", каза експерт.
Според него децата трябва да започнат да се обучават на безопасно поведение в мрежата още от първи клас. Учениците трябва да знаят как да пазят паролите си в скайп и интернет обществата, така че да се намалят случаите на разбити профили.
Експертите от Центъра по безопасен интернет заместват отсъстващите учители в школата в цялата страна. Така, вместо да имат свободен час, децата се обучават как да се пазят в мрежата. "Училищното ръководство ни изпраща съобщение за отсъствието на даден учител и ние заемаме неговия час", обясни Георги Апостолов.
С новия просветен закон всички ученици ще имат по един час на ден в училище за свободно сърфиране в интернет. Той няма да измести занятията по информационни технологии, а ще осигури на децата свободен достъп в нета. Затова издателските къщи вече пишат учебници за безопасен интернет.
"С развитието на електронното образование задължително трябва да има специализирани издания за това как децата да се пазят в мрежата", коментира Милена Атанасова, редактор във водещо издателство у нас. В момента на безопасния интернет са отделени по няколко урока в учебниците по информационни технологии за учениците от 5-и до 7-и клас.
Източник: в. "Монитор"