25 процента от болничните листове взети за удължаване на почивните дни покрай Коледа и Нова година са взети от работещи в бюджетния сектор. Това е показало наблюдение над болничните за по-дълга ваканция по празниците на социалното министерство, обяви министърът на труда и социалната политика
Деница Сачева на брифинг в Министерски съвет.
Като цяло обаче по време на Коледните и новогодишни празници няма драстично увеличаване на издаваните болнични листове спрямо 2018 година. На 23 и 27 декември да издадени по-малко болнични от другите дни в месеца, между 2 и 3 хил. листа, показват данните на Сачева.
На 2 януари обаче има издадени над 7 хиляди болнични листа. Тази година почивен ден бе само 1 януари, след който имаше два работни дни преди уикенда. Бюджетният сектор е сред тези, които имат най-голям принос за нарастването на болничните. След останалите сектори са още търговията, автосервизите и пр. За периода има ръст от 134 процента на парите, пратени от работодателите за първите три дни болнични, допълни социалният министър.
Разходите за временна нетрудоспособност са нараснали от 253 млн. лева през 2010 година на близо 463 млн. лева за 2018 година.
Министерски съвет одобри анализ за нарастване на причините за увеличаване на изплащаните болнични, съобщи Сачева. Увеличава се броят на издадените болнични листове - към 2018 година достига 2 243 000 като за увеличението им за девет години е с 52,2 процента.
Намалява броят на издадените болнични листове за младите хора, но се увеличава за тези на възраст 55 и повече години. Основна причина за увеличаване на обезщетенията са заради болничните листове от 8 до 30 календарни дни.
Заедно с работодатели и синдикати се обсъждат мерки за ограничаване на злоупотребите с болнични. Те ще бъдат разгледани в НСТС, част от тях ще изискват промяна в нормативната уредба.
Мерките най-вече са свързани с контрола по издаването на болнични листове, посочи Сачева. Причините за злоупотреби са ваканциите на децата, за наемана на втора, сезонна работа, както и насочване на работниците от страна на работодателите за да не се плащат заплати, допълни социалният министър.