© Impact Press Group | | Около 30% от новозавършилите висшисти искат да си починат след следването и да не бързат нито да започват работа, нито да записват магистратура. Това отчете вчера шефът на Националния център за оценка на компетенциите към БСК Томчо Томов по време на форум за висшето образование, който бе открит от ректора на УниБИТ проф. Стоян Денчев, а като лектор участва проф. Сергей Игнатов.Тревожното е, че според изследване на БСК около 30% от излизащите от университетите младежи искат да се реализират зад граница. Други 25% били готови да започнат каквато и да е работа, а 60% искали да учат магистратура. Томов уточни, че анкетираните в проучването са давали повече от един отговор. Той добави, че една от първите спънки пред младите да си намерят работа е зле написаното CV. Едва 3 от 100 мотивационни писма са изготвяни грамотно.
Същевременно болшинството от младежите (около 70%) си търсят работа чрез близки и познати, сочат още данните от изследването. Според Томов у нас вече се наблюдава тенденция висшисти, завършили хуманитарни специалности като филология например, да се преквалифицират като ИТ специалисти. Те се обучавали директно от представители на бизнеса в академии за таланти.
Шефовете пък вече не се интересували какви дипломи имат младежите, а какви са техните знания и умения. 80% от тях искали от бъдещите си служители да владеят поне два западни езика.
Източник: в. "Монитор" |