ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
35 г. от свалянето на Тодор Живков: Разказ на участници от двете страни на барикадата
Автор: Екип Plovdiv24.bg 21:07 / 09.11.2024Коментари (0)7886
©
На 10 ноември се навършват 35 години от 10 ноември. През 1989 г. Тодор Живков е свален от власт. Ден след като Берлинската стена рухва. България започва мъчително да разкъсва оковите на продължилият близо половин век тоталитарен режим в опита си да се завърне в европейското семейство на свободата.

По темата говорят двама души, които са стояли символично един срещу друг на барикадата на историческите промени - началникът на шести отдел на Шесто управление на "Държавна сигурност" Димитър Иванов и Димитър Луджев, който преди 1989 г., е част от неформалните организации, а след това беше вицепремиер в кабинета на Димитър Попов.

10 ноември 1989 г. Денят е петък. Провежда се пленум на ЦК на БКП. По улиците на София нищо не предвещава, че това ще бъде преломен момент. Една цяла епоха скоро ще приключи. А всичко започва от Берлин, където хиляди германци започват да разрушават стената - символ на Желязната завеса между Изтока и Запада.

Преди 1989 г.  Димитър Луджев работи в Института по история към БАН. Включва се в една от първите дисидентски организации Клуба за гласност и преустройство. "Коментирахме, че щом има такива събития се случват в Германия, то същото ще се случи и в България", казва той, предаде NOVA.

Димитър Иванов е началник на шести отдел на Шесто управление на Държавна сигурност. Този отдел се занимава с корупцията и моралното разложение в администрацията и партийната номенклатура.  

"След 9 ноември 1989 г. нещата са станали коренно различни. Самата "атака" на Берлинската стана и на границата между западен и източен Берлин стана внезапно, инцидентно. Службите за сигурност от социалистическия лагер работиха в сътрудничество  на основата на съвместни договори за подпомагане, всички свързани с КГБ", разказва той.

"Имаше два проблема, които будеха гражданско недоволство и бяха ядрото, около което се формираха някакви групи. Индивидуалните права и свободи като правото за пътуване зад граница, публична критика на централното и местни ръководства. Както и проблемите, свързани с опазването на околната среда. Недоволството отдолу, се съчета с подкрепа отгоре. За първи път в Народното събрание имаше двама души, които гласуваха "против". Това бяха Светлин Русев и Нешка Робева", посочва още Димитър Иванов.

Според Димитър Луджев създадените през 1988 г. граждански движения са имали силата и достойнството публично да критикуват режима на Живков и да отстояват идеите за свобода и граждански права. "По онова време това беше много важно", казва още той.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Специализирани полицейски операции в страната
Реставрират Голямата базилика
Футбол - други
Правят филм за Гунди
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: