400 минути военно обучение за гимназистите
Военно обучение за учениците от гимназия в рамките на не по- малко от общо десет учебни часа за етапите от определените часове на класа. Това приеха депутатите на първо четене в Закона за резерва.
С приетите промени се открива възможност за по-гъвкав подход и разширяване на обучението на българските граждани в етапите на средното образование за придобиване на умения, свързани със защитата на родината, с оцеляване при кризи от военен характер, както и за усвояване на знания за мисиите и задачите на въоръжените сили.
Председателят на комисията по отбрана в НС ген. Константин Попов обясни, че една от целите на законопроекта е да се създаде отношение към въпросите на отбраната у младите. С приетите промени се въведе срочна служба в доброволния резерв, като всеки български гражданин до 40 г., по негово желание и при условие, че отговаря на изискванията на закона, може да служи във въоръжените сили за срок до 6 месеца.
В рамките на службата е осигурено възнаграждение, здравно и социално при изпълнение на договора. "Целта на закона е да има повече кандидати и за кадрова военна служба и да се повиши нивото на подготовката в училище“, обясни шефът на комисията по отбрана Константин Попов. Той коментира, че два пъти в годината по 300 души ще преминават 6-месечната подготовка, пише още "Монитор".