Най-възрастният депутат
Вежди Рашидов удари първия звънец на новото 49-то Народно събрание.
Минути по-късно депутатите положиха клетва и изслушаха химните на България и на Европейския съюз.
Първата реч в новия парламент държа председателстващият
Вежди Рашидов. Той каза, че се е молил за разум, за да може България да се оттласне от дъното, но за съжаление днес отново срещаме омраза и отказ за диалог. Рашидов отправи апел към народните представители с думите: "Моля ви, да смирим нравите си, да наведем глава и да приемем факта, че голямата политика е низ от компромиси в името на добруването на българския народ и неговото бъдеще. Нека оставим поне сълзите на хората да са чисти, а мъките им - откровени. Желая ви ползотворна работа!"
Последва обръщение на президента
Румен Радев към народните представители.
"На 49-ото НС е отредена съдбовна роля. Всички очакваме то да вземе дълго отлагани решения, не само за изход от политическата криза, но и за отстояване на европейската перспектива пред страната и бъдещето ни като демократично общество".
Той призова депутатите да приемат Закона за държавния бюджет, който е първостепенна задача.
След това представители на всички партии в Народното събрание прочетоха и първите си декларации.
От името на ГЕРБ-СДС думата взе
Десислава Атанасова. Тя посочи, че резултатите от изборите задават редица възможности, както за изход от политическата криза, така и за затъване в нея. "С вота си българските граждани показаха, че политическата криза не може да бъде решена само от една формация, партия или коалиция“. Атанасова е категорична, че от ГЕРБ-СДС знаят от опит, че най-трудната битка в политиката е тази със самия себе си, със собственото си его, илюзии и недостатъци.
Съпредседателят на коалиция ПП-ДБ
Кирил Петков заяви, че е крайно време след толкова безуспешни опити най-сетне българският парламент да заработи и да започнат да решават реалните проблеми на хората. Той открои основните приоритети, сред които подпомагане на земеделието, малките и средни фирми, влизането на България в Шенген, приемането на антикорупционното законодателство, приемането на бюджет, качествено медицинско обслужване.“
Костадин Костадинов от "Възраждане“, каза че се обръща към сънародниците си, защото "както винаги, всички в тази зала, трябва да бъдем преди всичко само едно – българи. Знайни и незнайни анализатори, политолози и други редови доносници на американското посолство се отдадоха на разюздана кампания срещу 358 000 българи, които бяха наречени неграмотници, некадърници, заблудени, лумпени и пролетариат. А тези 358 000 българи, сред които съм и аз, искаме да живеем достойно в една независима и свободна държава". След като отново посочи основните приоритети на политическата формация, той бе категоричен, че партията е готова да разговаря за тях с всички останали партии в НС. "Защото, дори и да не уважаваме останалите народни представители, ние уважаваме техните избиратели", категоричен беше Костадинов.
Според председателят на ДПС
Мустафа Карадайъ отново сме поставени пред изпитание – избиратели и цялото ни общество, политици и всички институции. "Нито една политическа формация не трябва да управлява самостоятелно. Посланието на народа е ясно – политиците да седнат на масата на преговорите и да започнат да си говорят“, заяви Карадайъ.
Лидерът на БСП
Корнелия Нинова категорично заяви, че това повече не може да продължава така. "Намираме се в тежка политическа и институционална криза, инфлация, бедност, социално напрежение и риск за парламентарната демокрация. Решението на тези проблеми е в тази зала. Народното събрание трябва да е решението на проблемите, а не част от тях.“ Тя се обърна и с упрек към президента, защо не е внесъл за разглеждане държавния бюджет през 2022 г.
От ИТН смятат, че проблемите на страната не са партийни, а национални. Ивайло Вълчев заяви, че от ИТН са в това Народно събрание, защото могат да носят отговорност. Това ни задължава да бъдем конструктивни и да направим всичко възможно парламентът да работи. За нас са важни максимално бързото ни приемане в Шенген, подготовката ни за еврозоната и Планът за възстановяване и устойчивост. Това са важните неща, а не емоциите, обидата, фантазиите и неизпълнените желания".