© | | Със 7 на сто ще се увеличат пенсиите от следващата година, съобщи социалният министър Христина Христова след среща с шефа на мисията на МВФ у нас Ханс Фликеншийлд, съобщава "Монитор". Според Христова Фликеншийлд подкрепил както увеличението, така и намерението на правителството от 2005 г. социалната пенсия да стане 60 лева, а минималният гарантиран доход - от 40 на 55 лева. Детските добавки остават в същия размер - 18 лева при същия доходен тест, но се разширява кръгът на децата, които ще ги ползват, защото добавките ще се вземат до завършване на средно образование, но не повече от 20 години, допълни тя.
Както социалното министерство, така и МВФ били на мнение, че преносимостта на надбавката за стаж трябва да се премахне.
Ден след като финансовият министър Милен Велчев категорично не се съгласи с мнението на фонда, че минималната заплата не трябва да нарасне до 150 лв., кметовете също се опънаха на експертите на фонда.
Местните власти смятат, че имат своя принос за натрупването на около 1 млрд. лв. свръхприходи в бюджета и искат част от тези средства да се дадат на общините. Това е становището на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), след разговор на негови представители с Фликеншийлд.
В четвъртък Фликеншийлд заяви, че цялото преизпълнение на бюджета трябва да се спести за следващата година.
Според кметове, парите, които ще им се дадат няма да се използват за шадравани и градинки. Не е възможно обаче в някои общини животът да тече като по време на война - с дупки и без осветление по улиците, а в същото време да се говори за "замразяване" на излишъците от бюджета, смятат градоначалниците. По данни на НСОРБ към края на юни дълговете на общините възлизат на 82 млн. лева, като 13.9 милиона са ангажимент на централната власт.
Христина Христова пък съобщи още, че късно в четвъртък шефът на мисията казал, че фондът ще преразгледа своите аргументи срещу увеличението на най-ниските заплати с 25% до 150 лв.
Доводите на експертите от социалното министерство започнали да смекчават твърдата позиция на Фликеншийлд.
От министерството изтъкнали, че увеличението не засяга всички заети хора, а по-малко от една пета от тях. Става въпрос за допълнителни средства от 100 - 130 млн.лв., плащани от работодателите, което според Христова няма да се отрази на конкурентноспособността на бизнеса. Министърът отхвърли и тезата, че по-рязкото увеличение на минималната заплата ще предизвика съкращения в нискоефективните производства и ще увеличи безработицата. |