"За нас е чест, гордост и удоволствие вашето присъствие. Няма как да Ви пожелая да се чувствате у дома, защото вие сте си у дома." Това пожела д-р
Лорис Мануелян - зам.-кмет по здравеопазване и социална дейност на Община Бургас на участниците в 14-тия Научен конгрес на Българския зъболекарски съюз.
В срещата взеха участие още д-р Борислав Миланов - Председател на УС на БЗС, д-р Николай Шарков - гл. секретар на УС на БЗС, д-р Богдан Димитров - Председател на РК на БЗС - Бургас, и проф. д-р Доан Зия - член на УС на БЗС.
От 12 до 15 юни ще се проведе най-значимият научен форум за БЗС, който тази година е под мотото: "Наука с аромат на море и липи." В научната програма на конгреса лекции ще изнесат специалисти от чужбина и страната.
Общо около 800 специалиста в областта ще се включат в организирането на проявата. Програмата включва разнообразни теми, между които са най-новите тенденции и прогресивен опит в областта на денталната медицина, обмен на професионални знания между колеги и много други.
Официалното откриване на Конгреса ще бъде на 12 юни от 17.30 часа на открита сцена "Охлюва" с детски празник "Моята усмивка бяла и голяма грее, пее, радва мама", с участието на деца от ЦДГ № 2 "Ханс Кристиан Андерсен".
От 18.00 часа ще започне тържествената част на откриването с приветствия и специално организирана програма от Община Бургас.
Форумът ще съчетае още интересна научна програма, възможности за професионалното израстване на лекарите по дентална медицина и множество социално програми.
На пресконференцията също така бе повдигната темата за зъбния статус на българите. Д-р Николай Шарков изнесе данни от проучване, проведено през последните 2 години, в което са били включени 21 160 деца на възраст до 18 години.
Данните гласят, че 70% от децата до 6-годишна възраст имат кариеси. За жалост процентът нараства заедно с възрастта. 80% от децата до 12 години имат кариеси вече на постоянните си зъби, 92% от децата до 18 години страдат от същото, като при тях вече се наблюдава и заболяване на венците. Още едно притеснително проучване гласи, че всеки 4-ти осемнадесетгодишен има изваден поне един зъб.