ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
8 години заложници
Автор: Екип Plovdiv24.bg 08:03 / 09.02.2007Коментари (8)2846
©
Днес се навършват 8 години от задържането на българските медицинските сестри в Либия. В знак на съпричастност към съдбата им и на протест към несправедливите смъртни присъди в цялата страна се организират шествия и мероприятия в подкрепа на сестрите. Студентският съвет към Софийския Университет “Св. Климент Охридски” съвместно с Националното сдружение на таксиметровите водачи в България организират протестен митинг пред посолството на Либия в столицата. Различни шествия в столицата ще има през целия ден, като вечерта молитви за сънародничките ни ще се отправят от сцената пред главния вход на храм-паметника "Св. Ал. Невски".
Градовете Бургас, Варна, Велико Търново, Пловдив, Благоевград, Смолян, Сливен, Враца, Търговище и др. също ще се включат в Националния протестен митинг. В десетки храмове в страната ще бъде отслужен молебен за спасението на медицинските сестри в Либия.

Процесът в Либия - хронология на събитията...

На 9 февруари 1999 г. в Бенгази са арестувани 23-ма наши сънародници. По-късно 17 от тях са освободени. Останалите шестима българи - медицинските сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова и д-р Здравко Георгиев са обвинени в умишлено заразяване със СПИН на 393 либийски деца в детската болница в Бенгази и в заговор срещу Джамахирията. По тези обвинения либийското законодателство предвижда смъртна присъда. Срещу българските медици са повдигнати и други обвинения, сред които са: прелюбодеяние, валутна търговия, производство, разпространение и употреба на алкохол. Обвиненията срещу българите официално са повдигнати на 7 февруари 2000 г.

Според обвинителния акт Кристияна Вълчева и Нася Ненова са направили самопризнания, които според Наказателния кодекс на Либия са достатъчно доказателство за вината на всички подсъдими за умишленото заразяване на 393 деца със СПИН. На делото от 2 юни 2001 г., когато процесът започва по същество, Кристияна Вълчева и Нася Ненова се отказват от направените самопризнания като обясняват, че те са изтръгнати с насилие. Впоследствие българите разказват как са били изтезавани.
Граждански иск на роднините на заразените деца е приет в Обикновения наказателен съд в Бенгази на заседание от 8 юли 2003 г. В иска се настоява за кръвнина в размер на 15 милиона либийски динара (1 долар се разменя за 1,4 динара) за всяко дете. Твърди се, че броят на тези деца е 418, а не 393, както е в обвинителния акт по делото.
На 10 януари 2004 г. холандският и британският посланик в Либия връчват официален демарш от името на Европейския съюз (ЕС) на правителството в Триполи във връзка с делото срещу шестимата български медици. В демарша се посочва, че като се отчитат характера на отправените обвинения срещу медиците, отсъствието на доказателства, неоправданото забавяне на процеса и третирането на обвиняемите, се препоръчва като далеч по-подходящо оттеглянето на обвиненията и освобождаването на обвиняемите.

След многократно отлагане на делото и връщането му за доразследване, на заседанието си от 6 май 2004 г., либийският Наказателен съд постановява смъртна присъда чрез разстрел на петте български медицински сестри и палестинския лекар Ашраф, а д-р Здравко Георгиев е осъден на 4 години затвор за валутни престъпления. Д-р Здравко Георгиев е освободен, тъй като от времето на арестуването му са изтекли повече от 5 години. Общият размер на обезщетенията, присъдени на семействата на заразените със СПИН деца от съда в Бенгази е 20.550 млн. либийски динара или около 25 милиона лева. Това обезщетение трябва да бъде изплатено от 5-те български медицински сестри и осъдения на смърт чрез разстрел палестински лекар. При произнасяне на присъдите съдът не обявява мотивите си. Те са предоставени на българската страна на 14 юни 2004 г.

Процесът по обжалване на присъдата е задействан дни след произнасянето на смъртната присъда. На 10 май 2004 г. петте български медицински сестри - Валя Червеняшка, Валентина Сиропуло, Кристияна Вълчева, Снежана Димитрова и Нася Ненова, както и палестинският лекар Ашраф, подписват документи, посредством които декларират, че не са съгласни с присъдата постановена им от Наказателния съд в Бенгази - смъртна присъда чрез разстрел. С това се поставя началото на процедурата по обжалване на смъртната присъда. На 5 юли 2004 г. адвокатите на петте български медицински сестри внасят във Върховния съд в Триполи мотивите за обжалването на смъртните им присъди.

Заведено е и дело срещу 9 либийски офицери и 1 либийски лекар, които са обвинени в упражняване на насилие срещу българските медици по време на предварителното производство по случая. Делото е заведено от либийската прокуратура съгласно доказателства, представени през 2002 г. пред Обвинителната камара в Бенгази. В представените доказателствени материали
някои от офицерите признават за извършените мъчения. Включена е и медицинска експертиза, доказваща следите от насилие над българите. Първото заседание по делото е насрочено за 25 януари 2005 г. Няколко дни по-рано, на 18 януари 2005 г. петте български медицински сестри подписват общ иск за обезщетение срещу либийските офицери. В гражданския иск всяка една от сестрите предявява претенции в размер на 1 000 000 либийски динара. На 7 юни 2005 г. мъчителите на петте български медсестри са оправдани от Криминалния съд в Триполи.
На 25 декември 2005 г. Върховният касационен съд на Либия отменя смъртните присъди на петте българки и палестинския лекар и връща делото за преразглеждане на Наказателния съд в Бенгази.
На 21 януари 2006 г. в Триполи официално е създаден Международен фонд за подпомагане на семействата на заразените със СПИН либийски деца. В създаването на фонда участват представители на ЕС, САЩ, асоциации от България и Либия.

Основатели на международния фонд са директорът на благотворителната организация “Червен полумесец” в Либия - Саид Шебани, посланикът на Европейската комисия в Либия Марк Перини, американският професор Марк Клайн и представителят на българската страна - Иван Чомаков, кмет на община Пловдив. От своя страна, външният министър на Джамахирията Абдел Рахман Шалкам приветства основаването на фонда и пожелава успех и спорна работа на участниците в инициативата.

Семействата на либийските деца, заразени със СПИН, настояват да им бъдат изплатени компенсации в размер на 4,4 милиарда евро. За всяко заразено дете е било поискано да бъдат изплатени по 10 милиона евро.
На 11 май 2006 г. Апелативният съд в Триполи отлага делото, като сестрите Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова, д-р Здравко Георгиев и палестинският лекар Ашраф Ал-Хаджудж се явяват за първи път в съдебната зала от 2004 г.
На 13 юни съдът в Либия за пореден път отлага делото. Новата дата е 20 юни. Съдията по делото заявява, че решението за отлагането е взето, за да може и двете страни да предоставят документацията, свързана с доказателствата и да подготвят списък със свидетели.

На 20 юни процесът е отложен отново, за да се даде допълнително време на адвокатите да подготвят доказателствата си.

Повторното провеждане на процеса и критиките спрямо свободата на човешките права в Либия, се смятат за пречки в подобрените отношения между Либия и Запада, в момент, в който Вашингтон се подготвя да възстанови изцяло дипломатическите си отношения с Триполи след десетилетия напрежение.

Съдията по делото Махмуд Хуйса отлага изслушванията по делото за 4 юли по искане на адвокатите на защитата, които заявяват, че се нуждаят от допълнително време, за да съберат документални доказателства.

На заседанието на 4 юли са разпитани четирима свидетели, трима от които са роднини на пострадалите деца. Всеки от близките е призован от съдията да разпознае дали сред подсъдимите са медицинските лица, обслужвали децата им в болницата в Бенгази. Всеки от тях посочва такива лица сред три от българките, както и палестинеца. Не са разпознати като извършители на заразяването единствено Кристияна Вълчева и Валентина Сиропуло. Заседанието продължава 5 часа и следващата сесия е насрочена за 25 юли, когато трябва да продължи разпитът на свидетели и да бъдат представени останалите обвинения.
На 25 юли 2006 г. съдът не допуска поисканите от защитата нови експертизи. В залата не се явява нито един от призованите от българската защита свидетели. Съдът нарежда прокурорът да призове за следващата сесия на 8 август либийските експерти, изготвили доклада за причините за заразяването, който е представян пред съда в началото на 2004 г.

На 8 август 2006 г. са разпитани авторите на доклада за причините за заразяването. Съдът представя останалите обвинения срещу българите - те са свързани с нарушаване на валутните закони и моралните норми в Джамахирията. Предявяването на обвинението протича при закрита част на заседанието. Следващата сесия, когато трябва да бъдат изслушани двама допълнителни свидетели на обвинението и да бъдат представени част от пледоариите на страните в процеса, е насрочена за 29 август.

На заседанието по делото на 29 август, прокурорът иска потвърждаване на смъртните присъди на обвиняемите. Прокурорът заявява, че петте медицински сестри са взели големи суми пари, за да извършат подобна дейност, в която са били подпомогнати от граждани на трети държави. Адвокатът на българките Осман Бизанти заявява след съдебно заседание, че защитата ще има нужда от две седмици, за да проучи твърденията на прокурора.

Осмото заседание на Апелативния съд в Триполи срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар е на 5 септември. Адвокатът на палестинския лекар не се явява и съдът отлага изслушването на адвокатите.

На делото на 12 септември адвокатите на семействата на заразените със СПИН деца искат обезщетение в размер между десет и петнайсет милиона либийски динара (около десет милиона долара) за всяко болно дете. Изслушани са трима нови свидетели на прокуратурата. Съдът се запознава с видеоматериал от 17 февруари 1999 година, на който са заснети кадри за изземването на кръвните банки от дома на Кристияна Вълчева и д-р Здравко Георгиев. На записа се вижда как няколко от подведените по-късно под съдебна отговорност либийски офицери разрязват с електрическа машина металната врата на дома на Кристияна, влизат в кухнята и откриват пет празни банки с етикети, на които пише "Плазма протеин". Един от свидетелите припада по време на разпита. Следващото заседание по делото е насрочено за 21 септември 2006 г. На него са изслушани пледоариите на страните в процеса (тезите на защитата на обвиняемите български медици, на палестинския лекар и на Либийската държава). Адвокатите на държавата посочват, че вината за разпространение на епидемията се дължи частично на българските медицински сестри, което според тях означава, че българките трябва да участват в изплащането на обезщетения на пострадалите от масовата зараза деца. Защитата на държавата отбелязва, че в болницата са съществували лоши хигиенни условия, както и че на семействата на заразените са били осигурени безплатни жилища и лечение на децата на стойност 50 милиона либийски динара още в началото на разпространението на епидемията.След приключването на пледоариите съдът разполага с 30-дневен законов срок, в който да обяви своето решение, подлежащо на обжалване пред либийския Върховен съд.
Изслушването на пледоарията на българската защита е отложено за 31 октомври. Българският адвокат Пламен Ялнъзов съобщава пред съда, че е готов да пледира, но моли за отлагане, поради отсъствието на неговия либийски колега Осман Бизанти. Същия ден адвокат Бизанти е приет в болница с високо кръвно налягане.

В последния ден от октомври Апелативният съд в Триполи отлага делото за 4 ноември. Това става, след като в продължение на шест часа съдът изслушва адвокатите на българските медици. Масовото заразяване с ХИВ-инфекции на либийски деца в болница в град Бенгази е следствие на лоши санитарно-хигиенични норми и пренебрежение към работата на медицинския персонал, а не е предизвикана от действията на чуждестранните медици, казва пред съда Тухами Туми, адвокат на палестинския лекар Ашраф ал Хаджадж. Той се позова на международна експертиза, установила, че децата са били заразени с вируса в резултат на многократно използване на инжекциите. В пледоарията си българският адвокат Пламен Ялнъзов акцентира върху факта, че медиците са били подложени на мъчения и психологически тормоз, което прави самопризнанията им недействителни. Адвокатът призовава съда при вземането на решението да се абстрахира от общественото мнение в Либия. И адвокат Гатев акцентира върху неправомерните действия по изземането на доказателства по делото. Делото е отложено заради желанието на прокуратурата да подготви отговори на защитните пледоарии на адвокатите на подсъдимите медици.

На 4 ноември Апелативният съд в Либия определя, че присъдите на българските медици и палестинския лекар ще бъдат произнесени на 19 декември. Междувременно повече от 100 Нобелови лауреати пледират за справедлив съдебен процес. Те изпращат отворено писмо, публикувано в британското научно списание “Нейчър”, либийския лидер Муамар Кадафи за справедлив процес, базиран на “строги научни доказателства” и “независими научни експертизи”, изготвени от международни специалисти.
На 19 декември 2006 г. съдът в Триполи отново постановява шест смъртни. Наказателният съд в Триполи потвърждава смъртните присъди на петте български медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова, както и на палестинския лекар Ашраф. Съдията Махмуд Хуейса обявява, че осъжда петте български медицински сестри и палестинския лекар “в името на народа” и след като се е запознал с документите по делото и е разпитал свидетели. Кристияна, Нася, Валентина, Валя, Снежана и палестинецът Ашраф чуват за втори път смъртни присъди заради обвинението за причиняване на епидемия, довела до смъртта на повече от един човек. Съдията оправдава подсъдимите по всички останали обвинения - нарушаване на обществения морал, за търговия с валута и употреба на алкохол.

В същия ден главният прокурор Борис Велчев заявява, че ще бъде заведено дело срещу мъчителите на българските медицински сестри. По думите на Борис Велчев – тази идея никога не е била подценявана и след днешното решение на съда българската страна няма на какво да се надява.

“Това, което днес стана в Либия, доказа, че делото няма нищо общо с доказателствата и с правото”, категоричен е главният прокурор.
В края на миналата година вестник Стандарт, Би Ти Ви и Дарик радио стартират кампанията “Не сте сами”. Вестникът отпечатва лентичка, на която е изобразено българското знаме, заедно с думите “Не сте сами” – на български и английски език. Тази лента е разпространена сред всички български граждани в дните преди Нова година. Лентата получават нашите сънародници по цял свят, чрез българските посолства и общности. Впоследствие кампанията се разраства в национален мащаб и редица български и чуждестранни медии, дипломати и политици се включват и показват солидарност с осъдените медицински сестри.

На 17 януари 2007 г. европейските депутати категорично изразяват подкрепата си за българските медицински сестри в Либия. Европейският парламент (ЕП) гласува и резолюция в подкрепа на сестрите. Гюнтер Глозер изразява от името на германското председателство на Европейския съюз (ЕС) надежда, че Върховният съд на Либия ще преразгледа присъдите на медиците и припомня, че през цялото време се е оказвал натиск на либийските власти да гарантират справедлив процес. Еврокомисарят по транспорта Жак Баро заявява, че разрешаването на случая е изключително важен приоритет за Европейската комисия (ЕК). Той подчертава, че стратегията за излизане от тази криза трябва да се осъществи в рамките на диалога, който е започнат и продължава и в момента. Много от евродепутатите призовават за по-твърда позиция в преговорите с либийските власти.

На следващия ден съпругът на Валя Червеняшка Емил Узунов обявява, че ще бъде създаден фонд за защита на българските медицински сестри в Либия. Официалното име на фонда ще бъде – “Фонд за защита на жертвите от процеса в Либия по дело 4499”. Цел на фонда ще бъде и събиране на средства за даване под съд на виновните българи за трагедията. Обсъжда се кампанията за набиране на средства да бъде чрез есемеси, като ще бъдат организирани и други прояви.

“Целта на фонда ще е защита на медицинските сестри и не на последно място – ще се събират средства за даване на съд на виновните българи. Поставя се и въпрос пред главния прокурор Борис Велчев – кога най-после ще бъдат предприети репресивни мерки срещу българите, виновни за трагедията, които продължават да работят в Министерството на външните работи”, заявява Узунов.

На 20 януари либийският ежедневник “Либия днес” съобщава на електронната си страница, че представители на либийското правителство са започнали тайни преговори със семействата на заразените със СПИН деца в Джамахирията, с цел бързото разрешаване на казуса с петте български медицински сестри и палестинския лекар. Според анонимни източници в преговорите, които са започнали преди дни, в отговор на европейския натиск над Либия, участват високопоставени правителствени служители, както и представители на Асоциацията на заразените със СПИН либийски деца. Според информацията правителството на Джамахирията е предложило на семействата да приемат изплащане на парични обезщетения и да се откажат да настояват за изпълнение на смъртните присъди за медиците.

На 21 януари либийският външен министър Абдел Рахман Мохамед Шалкам реагира остро на приетата от Европейския парламент резолюция за отмяна на смъртните присъди на българските медицински сестри. Шалкам заявява, че страната му е влязла в контакт с регионални и международни организации, за да се противопостави на несправедливата европейска позиция във връзка със СПИН-процеса в Джамахирията. Либийският първи дипломат отбелязва, че позицията на някои европейски страни по делото срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар са пристрастни. По думите на Шалкам нито един човек в Либия, дори и самият Муамар Кадафи не може да се намесва в дейността на съда.
На 24 януари Главният прокурор Борис Велчев заявява, че Прокуратурата ще се самосезира, ако има достатъчно доказателства, че длъжностни лица в България носят вина за съдбата на българските медицински сестри, осъдени в Либия. “Ако вината създава предпоставки за подвеждане под наказателна отговорност, прокуратурата ще се самосезира. Но ако става въпрос за морална или политическа отговорност, това много трудно би могло да стане”, пояснява тогава Велчев. Според главния прокурор без съгласието на либийската страна процесът не може да бъде изнесен в друга държава. Борис Велчев не очаква съдействие от либийските власти за разрешаването на случая. “Поведението на либийските власти през последните дни прави нереалистично очакването за съдействие от тяхна страна”, казва още Велчев.

На 30 януари адвокат Осман Бизанти съобщава, че медицинските сестри, осъдени на смърт по обвинения в умишлено заразяване на либийски деца с ХИВ, са обвинени в оклеветяване на либийската полиция. Според него те ще бъдат разпитани на 11 февруари по обвинения в “клевета срещу либийските полицаи”.

Координаторът на защитата на българските сестри адвокат Траян Марковски заявява, че до този момент няма данни за привличане към наказателна отговорност по каквото и да е ново обвинение срещу българските медицински сестри. “Единственото, което знаем засега е от изявлението, което е направил адвокат Осман Бизанти”, казва още Марковски.

Новите обвинения са повдигнати няколко дни, след като синът на либийския лидер Муамар Кадафи Сейф ал Ислам заявява, че освобождаването на медиците е възможно след изплащането на компенсации на семействата на жертвите. Сейф ал Ислам допълни, че страната му няма да изпълни смъртните присъди срещу шестимата медици.

На 31 януари Прокуратурата образува дело срещу мъчителите на българските медицински сестри в Либия. Градският прокурор на София Николай Кокинов заявява, че са събрани достатъчно данни за образуването на следствено дело и българската страна ще направи постъпки към Либия затова - наши следователи да заминат за либийската страна, където да съберат конкретни доказателства. Делото ще се образува по чл. 143 от Наказателния кодекс за принуда. Той предвижда до 6 години затвор. Периодът, в който са извършвани мъченията, е 9 февруари 1999 г. до май 1999 г. в следствения арест в Триполи. В обвинението се визират 11 души като от тях има един генерал и един полковник. Информацията е на агенция "Фокус".







Зареждане! Моля, изчакайте ...
aleks
на 21.02.2007 г.
0
 
 
ima gospod koito gleda, i sestrite e badat svobodni dori i vav smarta si, no vqrvam 4e nqma sa se stigne do tam.sestrite shte se varnat pri semeistvata si
veselina
на 10.02.2007 г.
0
 
 
Да се молим всички за тяхната свобода, толкова години минаха и никой нищо не направи.
krasimir
на 09.02.2007 г.
0
 
 
да наистина и аз търся някаква информация ... но такава все още липсва ...
krasimir
на 09.02.2007 г.
0
 
 
да наистина и аз търся някаква информация ... но такава все още липсва ...
krasimir
на 09.02.2007 г.
0
 
 
да наистина и аз търся някаква информация ... но такава все още липсва ...
Aнонимен
на 09.02.2007 г.
0
 
 
никой не казва къде и от колко часа ще има нещо в Пловдив, казват, че ще има обаче липсва подробна информация. Няма ли някой тук да каже нещо повече или от редакцията да пишат два реда поне.
Aнонимен
на 09.02.2007 г.
0
 
 
А протести в Пловдив?
www.to6ko92plovdiv.d
на 09.02.2007 г.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Дете, пушило вейп, почина в Плевен
Бюджет 2024
Масова стрелба в Черна гора
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: