По думите му не е вярно, че не се знае колко са язовирите у нас - "всяка една община си знае броя на язовирите, има ги в различни регистри: 2730 са публичните общински; 54 са държавните - големите и значими и 148 са тези, които са в активите на напоителни системи", изброи той.
Личев беше категоричен, че веднага ще се изискат аварийните планове за действие на големите и значими язовири. Това трябва да стане в срок от 3 дни, защото в тях се съдържа план за провеждане на високата вълна, което е от важно значение за населението под тях. За някои големи язовири обаче няма такива планове - например за Тракиец. Други водоеми пък имат спорна собственост, като реално никой не носи отговорност за тях
Според хидроинженера Димитър Кисляков липсата на адекватна експлоатация на тези съоръжения ни доведе до ситуацията в с. Бисер. Той беше категоричен, че дори и да има система за оповестяване, тя не може да бъде самоцел, а се изискват тренировки, обучение, персонал, ресурс, материали и всеки трябва да знае какво точно върши.
"В другите държави въпросът с отговорността е много ясно регламентиран и до такива ситуации дори не може да се стигне. За голямо съжаление може да стане по-страшно с топенето на снега и това, което се случи, беше въпрос на време. Хаосът е толкова голям, че всеки случай трябва да се разглежда отделно. И най-малкото язовирче, ако под него живеят хора, трябва да бъде обезопасено", заяви още той.
И двамата експерти бяха категорични, че най-важно е да се организира наблюдението за оповестяване, тъй като това е най-бързата мярка да бъдат спасени човешки животи.
Днес се очаква правителството да даде контрола на язовирите на министъра на икономиката, като на него ще му бъде възложено и предприемането на принудителни административни мерки по отношението на безопасността на язовирите.
Източник: bTV
Още по темата (122): | |