91% от нашите студенти били в риск от трудова експлоатация

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
16:19 / 28.04.2014
2033
91% от българските студенти са в риск от трудова експлоатация, ако днес решат да потърсят лятна работа в чужбина. Това показа проучване на международната неправителствена организация "Кампания А21", проведено сред 1140 студенти от 7 университетски града в страната в периода март - април 2014 г.

В рамките на проучването, проведено по време на "Национални дни на кариерата" в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Русе и Свищов, всички анкетирани студенти са били помолени да отговорят на 6 въпроса, които уж проверяват готовността им за временна работа в чужбина през лятото.

Истинската цел е друга - самите въпроси са подбрани от често срещани некоректни практики на работодатели в чужбина, но са формулирани безобидно. И само внимателно прочитане може да установи наличието на някакъв проблем.

Средно за страната едва 9% от анкетираните студенти успяват да открият някакъв проблем или нещо съмнително във въпросите. Най-застрашени са студентите в Бургас и Свищов, където съответно само 5% и 7% от всички запитани дават правилни отговори.

"Бяхме изключително неприятно изненадани от резултатите - никой от екипа ни не очакваше толкова високи нива на риск сред българските студенти", коментира резултатите от изследването Кира Гордън, изпълнителен директор на "Кампания А21" за България.

"Поразително е каква огромна част от младите българи са небрежни към детайлите в договорите и условията, при които отиват да работят в чужбина. Това за съжаление е сигурен знак, че стотици от тях ще бъдат експлоатирани и това лято."

Ето и някои от основните проблеми в отговорите на студентите:

1. Средно над 62% от анкетираните студенти не виждат никакъв проблем да подпишат договор за временна работа само на английски език. Най-висок този процент е в София и Бургас, съответно 70% и 69% от запитаните. Често некоректни работодатели използват тези нагласи на младите хора и ги карат да подписват неразбираеми и пълни с некоректни клаузи договори.

2. 53% от студентите казват, че биха извършвали и друга дейност, ако работодателят ги помоли, без да е уточнено какво се има предвид под "друга дейност". Така на практика често млади хора в чужбина са принуждавани да извършват неприятни и несвойствени за позицията дейности. Най-много студенти, готови да извършват друга дейност, има в Свищов - 63%, а най-малко - в Русе - 44% от анкетираните.

3. Очакване за нереално висока заплата имат 18% от студентите. Доста по-висок е този процент в София, където една четвърт от запитаните са посочили, че за временна лятна работа в чужбина очакват месечна заплата от над 2000 евро. Подобни нагласи често карат студентите да кандидатстват по съмнителни обяви, обещаващи им нереално високи доходи за предлаганата позиция - един от основните методи на за въвличане в трудова експлоатация.


Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Вежди Рашидов за избора на председател: Айфеловата кула ли ще вди...
Лошото време си отива от понеделник
Петков и Денков се срещнаха с Вселенския патриарх Вартоломей
Епидемиолози предупреждават
Поискаха забрана на приложенията, известяващи къде има камери на ...
Празниците наближават, а с тях и 13-тата заплата. Какви са услови...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).