© Plovdiv24.bg | | Повече от 9 от 10 (или 95%) от шофьорите, които се осмелят да обжалват в съда актовете на КАТ, печелят и се измъкват, без да им отнемат книжките. Не плащат дори и глоби. Причините са две - тромавата процедура по издаване и връчване на наказателно постановление и неграмотността на пътните полицаи.От края на месец януари т.г. 15 стационарни радара с камери засичат хиляди водачи за превишена скорост по най-опасните пътни артерии в цялата страна. За седем месеца камерите са щракнали над 150 000 шофьори, минали с повече от 34 км/ч над ограничението. Всички те трябва да бъдат санкционирани с конфискуване на книжката за един до три месеца и със солена глоба.
Въпреки че нарушителите са фотографирани, което със сигурност доказва, че са виновни, това обаче не значи, че не могат да обжалват съставените им актове и да спечелят в съда.
"Много е тромава процедурата със свалянето на снимките от системата, обработването им и откриването на шофьора, превишил скоростта. Когато все пак успеем да свършим всичко това, вече е минал крайният срок от 3 месеца, в който е трябвало да го направим", обясниха от Пътна полиция. Така от КАТ връчват наказателните постановления на бързаците на пътя поне 5-6 месеца след нарушенията им. Съдът пък смята, че след толкова дълго време актът вече е с изтекла давност и трябва да бъде отменен. "Винаги виновните печелят", категорични са от КАТ.
Нарушителите използват и други врътки, които несъмнено издържат в съдебната зала. Неграмотността на пътните полицаи е една от тях. Повечето от униформените не попълват правилно актовете - забравят да впишат местоработата или възрастта на водача. Въпреки че в бланката са попълнени трите имена, ЕГН-то и регистрационният номер на провинилия се, ако ги няма годините му, магистратите са категорични, че човешките му права са нарушени и той не би могъл да се защити.
Източник: в. "Монитор" |