ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
АПИ спря обществена поръчка за 18.5 млн. лева за изграждането на система за проследяване и анализ на трафика
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:19 / 08.04.2025Коментари (2)8833
©
Търгът за изграждане, внедряване и поддръжка на система за проследяване и анализ на трафика по пътищата в страната е временно стопиран. Процедурата с прогнозна стойност от 18.5 млн. лв. без ДДС бе стартирана в средата на февруари, като дори двама участници подадоха оферти. Паралелно с това обаче постъпи жалба в Комисията за защита на конкуренцията с мотив за незаконосъобразност и дискриминационни условия.

За какво става въпрос

Предметът на обществената поръчка, която стартира в средата на февруари, е цялостно планиране, изграждане и поддръжка на Единна Система за Проследяване и Анализ на Транспортните Потоци по републиканската пътна мрежа - автомагистрали, I-ви, II-ри и III-ти клас пътища.

Това трябва да се случи посредством система от видеокамери с аналитични функции (запис на номера, идентификация на тип превозно средство, измерване на скорост), централна система за съхранение на метаданни, анализ на данните и осигуряване на подходящи програмни интерфейси между Системата и други информационни системи в АПИ.

Същата има за цел да събира данни за натовареността по републиканската пътна мрежа и да извършва анализ на модели на транспортните потоци за различни видове превозни средства“, се посочва в документацията, обясняват от economic.bg. Записано е, че поръчката се финансира от националния бюджет.

Любопитното в случая е, че през 2014 и 2015 г. е изградена същата система за автоматизирано събиране и анализ на данни за пътния трафик по републиканската пътна мрежа, включваща 320 автоматични устройства (АУЗПТ) и 9 устройства за следене на метеорологичната обстановка (АУСМУ). Тези устройства покриват автомагистрали и пътища от I-ви, II-ри и III-ти клас и са въведени в експлоатация с протоколи между 2014 и 2015 г.

Автоматично устройство за запис на пътния трафик (АУЗПТ) е наименование за технически съоръжения, които автоматично събират и записват информация за пътния трафик – например брой превозни средства, видове МПС, интензитет на движение, часове на преминаване и т.н. Обикновено включват детектори, сензори, камери и софтуер за анализ.

Автоматично устройство за следене на метеорологичната обстановка (АУСМУ) са станции или устройства, които събират данни за времето – температура, влажност, видимост, валежи, вятър, заледяване и др. Такива данни са важни за управление на движението, зимна поддръжка и безопасност.

И двете са част от системи за интелигентно управление на трафика, като в случая са били изградени от АПИ.

Системата обаче е вече морално и технически остаряла – компонентите ѝ са амортизирани, поддръжката от производителя е прекратена, а невъзможността за ремонт води до високи разходи и затруднена работа.

Освен това, функционалностите ѝ са ограничени и не позволяват адекватен анализ на реалната натовареност на пътната мрежа, което възпрепятства ефективното ѝ използване от страна на АПИ“, е записано в документацията.

В новата поръчка заложеният срок за гаранционна и техническа поддръжка на системата е 36 месеца, считано от датата на подписване на договора. Така на практика след 3 г. АПИ отново ще трябва да търси изпълнител за същата дейност, както се случва сега. Много от дейностите, които са заложени в новата система по същество най-вероятно могат да се изпълняват и от тол системата.

Дейности, заложени в новата поръчка:

Дейност 1: Изготвяне на график и план за изпълнение на дейностите по изграждане на прилежаща инфраструктура, необходима за внедряването на системата;

Дейност 2: Изграждане на централната компонента, включваща изграждане на ИТ инфраструктура и предоставяне и инсталиране на софтуерни лицензи;

Дейност 3: Разработка на новосъздаден програмен код и програмни интерфейси за нуждите на системата;

Дейност 4: Изграждане на прилежащата инфраструктура за нуждите на системата в локациите на АПИ и интеграцията им с централната ИТ инфраструктура;

Дейност 5: Техническа поддръжка на внедрената система;

Дейност 6: Обучения на 10 служителя на АПИ (8 потребителя и 2 администратори) за работа с реализираните функционалности по дейностите.

Подадени оферти

Интерес към процедурата проявяват двама участници. На 19 март оферта е подадена от ДЗЗД "Пътни системи 2025“, с участници "Балистик Сел“ ЕООД и "Иновейшън Клауд“ АД. На 20 март пък постъпва оферта и от "Контракс“ АД.

Ценовите оферти е трябвало да бъдат отворени на 21 март, но точно тогава търгът е спрян от АПИ.

Жалба в КЗК

Седмица преди АПИ да вземе решение да спре временно процедурата на 13 март в Комисията за защита на конкуренцията постъпва жалба. Тя е от компанията "Ита Инженеринг“ ООД, която твърди, че в процедурата има незаконосъобразни и дискриминационни условия. Така КЗК образува производство на 18 март.

По същество компанията смята, че в документацията за обществената поръчка са включени ограничаващи условия, изискващи представяне на специални сертификати още на етап оферта, което според "Ита Инженеринг“ е незаконосъобразно.

Нещо повече – "Ита Инженеринг“ казва, че вече има съществуваща такава системата и подчертава, че в момента работят автоматични записващи пътния трафик устройства (АУЗПТ), (автоматични устройства за следене на метеорологични условия (АУСМУ) и ТОЛ системата, които напълно покриват изискванията и целите на новата поръчка.

Според компанията е нецелесъобразно и е разхищение на публични средства да се изгражда нова система на стойност 18.5 млн. лв., при положение че функционираща инфраструктура вече е налична и поддържана от АПИ.

Изтъква се, че 195 от точките за преброяване съвпадат с локациите на ТОЛ рамките, върху които се предвижда новото оборудване да бъде монтирано, без предвиждане на нови рамки. Това, според компанията, крие рискове за вече съществуващата инфраструктура (възможно повреждане или компрометиране).

Дружеството счита, че възложителят нарушава основната цел на Закона за обществените поръчки – ефективно използване на публични средства – като възлага поръчка за изграждане на система, която вече съществува и функционира.

Компанията иска спиране на процедурата, позовавайки се на тежки нарушения на закона и потенциална вреда както за себе си, така и за обществения интерес. Подчертава се още, че общественият интерес от законосъобразно провеждане на подобна значима поръчка е по-висок от евентуалната вреда от спирането ѝ.

На 27 март КЗК се произнася и не одобрява искането за временно спиране на процедурата. В него се посочва, че жалбоподателят не е представил конкретни доказателства, че продължаването на процедурата ще доведе до необратими щети за него или за други потенциални участници.

КЗК отбелязва, че не може да се произнася по същество на този етап (т.е. дали има нарушения), защото това би довело до предрешаване на спора, което е недопустимо на етап временна мярка.

Комисията приема, че обществената поръчка е стратегически важна – свързана е с анализ на трафика, безопасността на движението, подпомага дейността на МВР и други институции. Според КЗК, спирането на процедурата би навредило на възложителя и обществото, тъй като ще затрудни наблюдението на транспортните потоци, установяване на натоварени маршрути, предотвратяване на престъпления, свързани с пътния трафик.

КЗК напомня, че възложителят няма право да сключи договор, преди да влязат в сила всички решения по процедурата. В заключение, Антимонополният орган намира, че вредите от спиране на процедурата превишават потенциалната полза, поради което оставя искането без уважение.

Въпреки определението на КЗК, АПИ не е възстановила поръчката, тъй като най-вероятно изчаква окончателно решение по казуса.


Още по темата: общо новини по темата: 432
15.04.2025 »
14.04.2025 »
09.04.2025 »
09.04.2025 »
09.04.2025 »
08.04.2025 »
предишна страница [ 1/72 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
АПИ колкото и да следи времето, ако пътните служби са леш, това са на вятъра похарчени пари. И за едното, и за другото. Извод?
0
 
 
Проследяване и Анализ на Транспортните Потоци по републиканската пътна мрежа - автомагистрали, I-ви, II-ри и III-ти клас пътища. Хаха, ама и селските пътища ли ще проследяват трафика 3-ти клас...
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Великден 2025
България и Войната в Украйна
Кабинетът "Желязков"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: