ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Абсурд е да се твърди, че хляб от 1 лев ще стане 1 евро и заплатите ще паднат наполовина, след като влезем в Еврозоната
Автор: Живко Кръстев 12:53 / 12.01.2024Коментари (20)41897
©
През юли 1999 г. направихме деноминация – махнахме трите нули от българския лев, и продължихме след това с абсолютно нови банкноти и монети. Тогава не се случи абсолютно нищо различно. Сега се очаква да се случи нещо подобно и с приемането на еврото. За мен няма никакво притеснение. Това каза в предаването "Животът на фокус" по Радио "Фокус" Стойне Василев – независим личен финансов консултант, инвеститор и собственик на сайта за лични финанси SmartMoney.bg. 

"Има достатъчно време. Правителство е предложило 6 месеца преди влизането ни в еврозоната всички цени да са и в двете валути – и в лева, и в евро, и след това също за един дълъг период от време да са в двете валути, а първия месец да се приемат и левове, и евро. По отношение на цените нямам притеснения", добави Василев. 

Той припомни, че миналата година в Хърватия, която влезе последна в еврозоната, имаше някакви спекулации – очаквано, но те много бързо бяха парирани. 

Що се отнася до спестявания, инвестиции и кредити, те ще се превалутират буквално за една нощ, без никакви разходи, твърди експертът.  

По отношение на спекулативните тези за приемането ни в еврозоната, една от най-абсурдните е примерът с хляба – че един хляб от 1 лев ще стане 1 евро, т.е. ще поскъпне два пъти.

"Ние видяхме, че дори и без еврото хлябът вече не е 1, а 2 лева и това се дължи на инфлацията. Друго абсурдно твърдение е, че заплатите ще паднат наполовина. За последните три години – от ноември 2021 до ноември 2023 г., официалната инфлация на НСИ в България е 32%. Имаме едно много голямо поскъпване и то не се дължи на приемането ни в еврозоната. Инфлацията съществува, но не мисля, че приемането на еврото, ще доведе до някакви подобни сътресения. Дългосрочно със сигурност ще има ползи, и то не толкова за валутните преводи.  

Много от застъпниците на влизането ни в еврозоната пък казват "Вече няма да има разходи за превалутиране и смяна на валута“. За мен най-важното е, че влизаме в един наистина богат съюз и ще използваме втората по сила валута в света – еврото, която е втората резервна валута след американския долар. 

Дългосрочно ползите са наистина много големи, за да направят България една по-стабилна държава, а от това ще спечелим всички. Ще спечелят инвеститорите в имоти, заплатите дългосрочно ще се увеличават заради по-високите чуждестранни инвестиции. С едно много важно уточнение – това са възможности. Дали ние като хора, като управление ще се възползваме от тези възможности, това вече е друга тема" поясни още Василев. 

По думите му, в България в момента живеем в един лихвен рай, защото лихвите по ипотечните кредити са едни от най-ниските в Европа. Това се дължи на метода на определяне на лихвите в България. Те зависят от нивото на лихвите по депозитите. Те в момента са нулеви, банките не дават лихва по спестяванията ни. Прави се една надбавка и така се формират лихвите по кредитите. 

"Когато влезем в еврозоната, едно от много важните условия в договора е тези кредити и лихвите по тях да не се променят. Но тук има една особеност – ако вече сме изтеглили ипотечни кредити, банките не трябва да променят методологията. Защото ако банката, от която сме теглили кредит, вместо в основата да са лихвите по депозитите, избере един лихвен процент като EURIBOR, който в момента е 3,6%, тогава нашите лихви ще се повишат. Така че трябва да сме много внимателни и ако това се случи с някоя от банките, да изберат друга банка и да рефинансират. Ако методологията се запази, независимо дали използваме лев или евро, лихвените проценти няма да се променят. Дългосрочно те ще вървят надолу, защото всяка страна, колкото по-стабилна и сигурна става, лихвите стават по-ниски.  

Приемането ни в еврозоната ще се отрази не толкова на личните ни финанси, колкото на държавните финанси, защото България ще може да взема кредити на доста по-ниски лихви, отколкото са в момента", каза още Стойне Василев.  

Попитан дали сега е време да теглим ипотечни кредити, Василев отговори, че ако използваме имота за лично ползване, сега е моментът. Сега лихвените равнища са ниски. От друга страна обаче цените на имотите са по-високи.

"Ако влезем в еврозоната, не ми се вярва да има някакво пряко отражение върху цените на жилищата, но дългосрочно в следващите 5-10 години цените ще се повишават. И ако не знаем какво ще се случи следващата година или след една-две години, аз съм почти сигурен, че след 10 години цените на имотите тогава ще са поне 50% по-високи, отколкото сега. Това е базирано на статистика. Така че ако на човек му трябва жилище – сега е моментът, ако наистина има необходимост. 

Ако обаче говорим за инвестиционен имот, тук много важно е да прецени всички фактори – дали ниските лихви, които са в момента, ще могат да компенсират евентуален спад в следващата една или две години, ако има такъв, дали тогава изобщо ще може да вземе кредит, дали ще е на тези условия, каква ще е доходността.  

В момента доходността от наеми е ниска, тъй като наемите изостават спрямо цените. В бъдеще това ще се промени.  

Ако говорим за инвестиционни имоти, влизането в еврозоната със сигурност ще е положително, но тук трябва да сме много по-внимателни и да си направим сметка", добави Стойне Василев.


Още по темата: общо новини по темата: 453
24.11.2024 »
22.11.2024 »
20.11.2024 »
20.11.2024 »
18.11.2024 »
06.11.2024 »
предишна страница [ 1/76 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
-1
 
 
И като сме на темата .Веднага ще ви оправят с аргумента ,това е световната цена за тоя конкретен продукт.Тоест чакаите хляб от порядъка на 2 евра=3,90,а заплатата ви ще е същата но превалутирана
-1
 
 
Слушаи акъл финансисти и ще останеш без пари на 100%.Ало колко пари имате по фонда си дето си го припознахте след приватизацията.Едни правилни хора се сдобиха с заводи,вчера им поглеждам бележката дето са ми я пратили от Далаверие.Миналата година били 330 левчета ,тая вече са 250,до пенсията ще са нулирани,за 1 писмо 70 левчета .Ало вие тия пари назаем ли сте ни ги дали .Да се задавите с тях и децата ви да ви купят хартиени обувки за погребението
+1
 
 
Първо къде има хляб х1лв? и ВТОРО-5ато си толкова сигурен хайде да отидем да ми го напишеш това нотариално заверено и ако хляба скочи да ни плащаш на цялата държава разликата докато си жив.Ако не го направиш се скрий в дупката си и стига сте мамили хората и унищожавали държавата.
0
 
 
Имам само един въпрос. Като знаеме как работят нашите банки, сериозно ли си вярва, че ще има банки, които няма да ползват EURIBOR, като основа за лихвите си и ще останели с ниски лихви?
0
 
 
Заплатите в сравнение с тези в целия ЕС ще изглеждат унизително скандални. Ама нашите "умници" продължават да ни сравняват с Европа и да ни наричат "Европейци". Във всички западни и средноевропейски държави заплата от 1500 Евро почти няма. Води се за ниска. Нашите след влизането в зоната ще са предимно 7-800 до максимум 1000 Евро.Ама народа си трае , а онези в правителството си изпълняват заповедите от запад и усърдно ги налагат. Без никаквква съпротива. Ей тва сме ние българите.
+3
 
 
Че то всички бизнесджии още на предното "приемане" на еврото си надуха превантивно цените 2 пъти (интересен факт, с който се хвалеха на по чашка, обвинявайки другите по веригата, че са направили същото). Сега ще е още по 2. И дано го приемем най-накрая, че всяка година някои да си надува цените с геометрична прогресия, а заплатите с мижавия процент официална инфлация според НСИ не е много яко.
+3
 
 
Богатите ще стават по-богати, а бедните още по-бедни...
0
 
 
Поредният еврошут, който използва всички методи, за да ни убеди, че случилото се в Европа по някаква причина няма да се случи и на нас. Убеден съм, че моята заплата няма да остане същата, но в евро. И съм сигурен, че нещо, което е струвало 1 лева без проблем ще стане едно евро. Всичко това го виждах в продължение на много години - в Италия, в Испания, в Германия, в Холандия. Но тук ни убеждат в обратното. Което е изключително долно и противно. Какво ще ни казват обаче, когато това се случи?! Сигурен съм, че и за това ще намерят отговор, при това обоснован. И по стара българска традиция "битият - бит", а другото го знаете.
Сподели какво ново....
на 12.01.2024 г.
+1
 
 
Добре бе, като е абсурдно твърдението, кажи ясно и конкретно какво ще стане с хляб, който в момента струва 2 лева и със заплата в момента 2000 лева? Ще станат ли 1 евро и 2000 евро или 2 евро и 1000 евро? Кое от двете?
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Футбол - други
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: