Адв. Стайкова: Основният акцент при дружествата с променлив капитал е гъвкавостта

Автор: Рени Томович
Коментари (0)
13:06 / 10.04.2023
1478
Дружеството с променлив капитал е нов вид дружество, наред с останалите търговски дружества в Търговския закон, при което са създадени по-бързи и улеснени процедури за участие на инвеститорите, за по-гъвкави форми на управление, по-широка договорна свобода при формулиране на основните права и задължения за участниците. Това каза адв. Невена Стайкова – специалист по корпоративно право, в предаването "Човекът на фокус“ на  "Фокус“.

Създаването на дружеството е заслуга на инициаторите БЕСКО цял екип от юристи, ръководени от Виктор Токушев и проф. Ангел Каладйджиев. "Това е цяла нова глава в Търговския закон, чрез който се създава нов тип дружество“, заяви адвокат Стайкова.

Въпреки че се казва "дружество с променлив капитал“, то всъщност няма капитал, който да се вписва в Търговския регистър, посочи юристът. "Капиталът на дружеството може да се променя постоянно, съдружниците – също, и това не подлежи на вписване в Търговския регистър. Капиталът се събира и се формира от вноските на съдружници, но не подлежи на вписване в Търговския регистър. Това ще доведе до изключителна гъвкавост и бързина в бизнеса, което е изключително важно за стартиращите компании. Това изискване за вписване към днешна дата е много голяма пречка за всички съществуващи дружества“, обясни адвокат Стайкова.

Основният акцент в ДПК е гъвкавостта. Българското законодателство е доста консервативно по отношение на най-често използваните форми в момента – дружеството с ограничена отговорност. "Тук целта е да се създаде гъвкава правна форма. Дружеството съчетава в себе си най-добрите и работещи конструкции както на ДОО, така и на акционерното дружество. За новия вид дружество важат всички правила, каквито важат и за останалите дружества, познати по Търговския закон“, посочи адвокат Стайкова.

Народните представители обаче отхвърлят промените в Търговския закон, с които се въвеждат дружества с променлив капитал, като според нея няма правни съображения за това. "Екипът, който стои зад този проект, е провел разговори и срещи с всички политически партии, организации и институции на територията на Република България, които имат отношение и биха били засегнати по някакъв начин от този нов тип дружество. Всички партии и техните правни екипи са работили по текстовете, запознати са много добре с тях, всички го подкрепят като нова правна форма, като структура и нещо изключително важно за развитието на бизнеса и средата в България. Защо не е приет е политически въпрос, а който не мога да отговоря“, коментира Стайкова.

Живко КРЪСТЕВ

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Директорът на "Гранична полиция": Миналото лято беше най-тежкото ...
Тома Биков: Ако утре изберат Силви Кирилов, "Да, България" ще се ...
Политическите сили в парламента са декларирали съставите на парла...
Предприемач: Бедните българи губят между 5 и 12 млрд. лева всяка ...
Борисов: Ако съм на мястото на Делян Пеевски, ще си преместя цент...
Кметицата на най-бързо развиващото се и богато село в България по...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).