Първоначалният фокус на събитието "Финанси: Уравнения и решения“ е бил насочен към макроикономическата конюнктура с оглед победата на Доналад Тръмп в САЩ и намаляването на лихвените проценти от централните банки. Но основната тема бива изместена заради предложението да бъдат обложени свръхпечалбите на банките у нас, привличайки повече приходи в Бюджет 2025. На събитието водещи банкови фигури обсъдиха на дипломатичен език, че такива мерки крият огромен риск, това коментира пред
Bloomberg Петър Илиев, финансов журналист в Money.bg
Той разкри, част от рисковете, които включват намаляването на преките инвестиции в България, тъй като над 50% от свръхпечалбите банките реинвестират. Това идва на фона от намаляващи преки чуждестранни инвестиции. Ако мерките бъдат въведени, то това може да доведе до отрицателен ръст на преките инвестиции, което би било национална катастрофа.
Липсата на печалба, която да бъде реинвестирана в банковата система ще спре развитието на кредитирането и кредитните продукти. Това пряко ще се отрази на възможността на фирмите да теглят заеми и да се развиват. Потребителските и ипотечните кредити също ще претърпят последици. Събеседникът разкри, че три четвърти от приходите на банките идват от лихвени маржове.
"При положение, че парите на хората започнат да не достигат, банките ще започнат да си ползват депозитите и ще трябва да вдигнат лихвите по депозитите, за да ги задържат – вече такава лека тенденция се наблюдава. Вдигнеш ли лихвите по депозитите и когато са ти отнели печалбата, с която можеш да си увеличиш капитала, то трябва да вдигнеш и лихвите по кредитите, които са удобно ниски и изключително болезнено ще бъде възприето вдигането им.“
Разточителната фискална политика в последните години доведе до сегашната нужда от повече средства в бюджета, както и отдалечи страната от критериите за еврозоната. Проблемът със социалните разходите е, че те веднъж дадени – не могат да бъдат спрени или намалени. Така единственият вариант да се попълнят дупките в бюджета е с увеличение на приходите в него.
Събеседникът повдигна въпроса – защо не се съберат приходи от необложени сектори в икономиката, а първата реакция на управляващите е да ощетят банките. Междувременно тегнат и големи външни рискове пред България и ЕС – като евентуалната търговска война с встъпването в длъжност на Тръмп.
Европа все още не е готова за подобен сценарии, а подобно търговско съперничество ще доведе до натиск и свиване на икономиките, като блокът ще е принуден да отговори със свои мита върху стоки от САЩ. Голямата опасност е ЕС да се озове в ситуация на стагфлация.