Аксиния Колева, Институт "Конфуций": Работата ни по разпространението на китайския език и култура е мащабна и върви непрекъснато напред
Интересът към китайския език бележи един непрекъснат и стабилен ръст. Това каза за "Фокус“ в предаването "Човекът на фокус“ Аксиния Колева – директор на Институт Конфуций-София по повод организирането на Международно състезание по китайски език "Китайски езиков мост" за студенти, гимназисти и ученици от началните училища.
"Причините са в това, че китайският език се учи не само като нещо екзотично, а нашата политика е да даваме на българските младежи, изучавайки китайски език, след това да се явяват на изпити за владеене на китайски език, които се подготвят от китайската страна, след което се издават международно признати сертификати“.
Китайският език е труден език, но той е изключително интересен език, може би частично заради своята йероглифична писменост, така че той е толкова различен и толкова интересен, че трудността отива на заден план. За неговото усвояване трябва трудолюбие и постоянство, обясни още Аксиния Колева.
Институтът Конфуций е създаден 2006 година и той е първият на Балканския полуостров, като е носител на почетното звание "модел Институт Конфуций“. В целия свят има само под 20 института, които са носители на това звание, разказа още директорът на института. "Това показва, че нашата работа, насочена към разпространяването на китайския език и култура, е мащабно и то върви непрекъснато напред. За своето съществуване институтът е изградил над 20 учебни бази в цяла България, в които се преподава китайски език“.
Международно състезание по китайски език "Китайски езиков мост" е в три категории: за студенти, гимназисти и ученици от началните училища. "Това е една платформа, която дава възможност за всички изучаващи китайски език от целия свят да покажат своите познания по езика, да покажат своите умения във владеенето на различни аспекти на китайската традиционна култура, цивилизация и т.н. Ежегодното провеждане на това състезание се превръща в един голям празник, изпълнен с много ентусиазъм, с много енергия да се покаже най-доброто, на което всеки е способен след определен период от изучаването на китайски език.“ Победителите в това състезание печелят посещение в Китай, както и получаване на стипендия за обучение в Китай.
"Малка България успя през 2018 година да спечели втора награда в света и първата награда в Европа. Първо място в Европа е нещо, което показва, че обучението по китайски език в България наистина е много високо ниво. И ние работим усилено точно в тази сфера – непрекъснатото повишаване на нивото на китайски език.“