"Много странна беше кампания. За да бъде разбрана, трябва да се мисли в по-дълга перспектива, именно на протестното движение, свързано с промяна на управлението. Това някак преминава през различни фази, разгръща се на етапи. След като не успя да бъде сформирано правителство на промяната, тази кампания и изборите, които предстоят, са нещо като поправителен за протестните партии", заяви социалният антрополог Харалан Александров в "България сутрин".
Той добави, че посланията не са насочени към хората, а по-скоро към другите политически субекти. Според него големият въпрос, пред който са изправени протестните партии, е как ще функционират в бъдеще в съгласие едни с други.
"До момента това не стоеше толкова остро, тъй като конфронтацията с ГЕРБ беше спояващ фактор, но с всеки изминал ден става ясно, че се налага те да управляват", посочи още социалният антрополог пред
Bulgaria ON AIR.
Александров е на мнение, че публичното присъствието на "Демократична България" е най-силно.
"Голямата загадка е дали свръхприсъствието работи. Това, което истински работи, е отсъствието. Не видях нито един билборд на
Бойко Борисов и
Слави Трифонов - очевидно те са фаворитите", уточни още той и добави, че най-талантливата и успешна кампания е тази на неучастието, на неприсъствието.
Александров е на мнение, че е много вероятно да видим остри проблеми, свързани с амбициите, които имат политиците.
"Имаме изключително настървени, обсебени хора, които просто не могат да стоят мирни, когато се доближат до властта. Това е голям риск. Толкова много хора, обсебени от властта - дори да успеят да конституират обща идеологическа ценностна платформа, ще срещнат сериозни проблеми, ако се окаже, че има икономически предизвикателства", категоричен е гостът в студиото.
Александров отбеляза, че цялостното настроение е да има някакво управление, някакво правителство.