Служебното правителство обяви, че ще изработи свой разширен и подобрен списък на санкциите по "Магнитски". Целта е да се минимизират рисковете за български институции и държавни компании при евентуално разширяване на санкциите от САЩ.
"България няма да бъде оставена повече да имитира модернизация и правова демокрация. Дълго време живеехме в уютната ситуация, като членове на ЕС се приемаше, че по естествен път сами ще се развием - малко по-бавничко и по нашенски", посочи социалният антрополог доц. Харалан Александров в студиото на "България сутрин".
Той е категоричен, че "не можем да я караме както досега", тъй като досега САЩ са изпълнявали ролята на донор и бенефактор, но новата геополитическа ситуация е предизвикала техния засилен интерес към борбата с корупцията в България.
"30 години ние харчим парите на американските данъкоплатци и на европейските с идеята да се развием, да се модернизираме и да започнем да функционираме не като сбор на политически племена, а като модерно общество, което има общ стандарт, спазва върховенството на закона и не се организира на кланов и племенен принцип", обясни социалният антрополог.
Според доц. Александров, Васил Божков и
Делян Пеевски са със статут на херцози, те са културен фактор.
"Много е важно да си дадем сметка, че Божков и Пеевски са големите барони на българския преход. Това са фигури, които са фигури на подражание и копнеж от страна на цели поколения. Има страшно много хора, за които Божков е най-успелият българин и по тази причина - "Аз ще гласувам за него, за да оправи държавата". Това е културен удар, удар върху манаталитета на едно общество, изтъкна той в ефира на
Bulgaria ON AIR.
И посочи изхода от този модел: трябва да престанем да живеем на племена. Социалният антрополог обаче намира причините на "социалния регрес" и "моралния упадък" на страната ни в българското семейство.
"Причините са много дълбоки и отиват много назад във времето. Те са свързани с двойните стандарти, на които българското семейството възпитава децата си. Те са свързани с двойните стандарти в работата, с връзкарството, с мрежите, с това, че всеки търси роднина или приятел. Всеки си търси решение на проблемите по втория начин. Това е цялото си безотечествено живеене на българите, които отказват да приемат, че има универсална истина и универсални правила", обясни той.
Това е краят на Прехода, обяви доц. Александров.
"Не можем да си позволим да живеем на племена, трябва да живеем като общество", завърши той.